Jak się tworzy powieść

Jak się tworzy powieść - Miguel de Unamuno | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Miguel de Unamuno
WYMIAR
7,4 MB
NAZWA PLIKU
Jak się tworzy powieść.pdf
ISBN
1406305726731

OPIS

Miguel de Unamuno (1864-1936) był jednym z najwybitniejszych hiszpańskich myślicieli, autorem wielu ważnych esejów, dramatów, poezji i nowatorskich powieści. Z jego bardzo różnorodnej twórczości wybija się pozornie niewielka książka Jak się tworzy powieść (1924-27) - dzieło szczególne, wielowarstwowe, zagadkowe, które zaciera granicę między życiem i literaturą.Unamuno właściwie napisał powieść, w której zwierza się ze swoich chęci napisania powieści o tworzeniu powieści. Można zadać pytanie - czy jest to dzieło ukończone? Nie, ale za to można odpowiedzieć, że jest… wciąż kontynuowane. Sędziwy autor rozsiada się wygodnie w gabinecie umysłu czytelnika, z hamletowską niemocą zawiesza namoczone atramentem pióro nad przerażającą bielą stronic. Zaniepokojonym spojrzeniem przeszywa na wskroś i pyta: czytelniku, żyjesz?Póki bowiem żyje choć jeden czytelnik, wraz z nim nad nicością triumfuje autor.

Bo nie tylko tworzy je niezbyt wyrafinowana rymowanka. Także z tego powodu, że jest ona zwrotem do czytelnika i bynajmniej mu nie pochlebia.

Natomiast po szerszy opis każdej ze wskazówek i stosowny cytat z powyższej książki odsyłam do ... Pisarz pisze, wydawnictwo zajmuje się resztą i tylko czasami autor jest zmuszony jeździć po kraju/świecie, by spotkać się z czytelnikami i dziennikarzami i odpowiadać na pytania, podpisywać egzemplarze oraz pozować do zdjęć. Jeśli ktoś tak uważa, to jest w dużym błędzie.

POWIĄZANE KSIĄŻKI