Wojna paragwajska

Wojna paragwajska - Jarosław Wojtczak | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Jarosław Wojtczak
WYMIAR
3,21 MB
NAZWA PLIKU
Wojna paragwajska.pdf
ISBN
4518031425349

OPIS

Pięcioletni konflikt zbrojny (1865-1870) w Brazylii, zwany wojną paragwajską (Guerra do Paraguai), a w Paragwaju wojną trójprzymierza (Guerra de la Triple Alianza). Został on wywołany istniejącym od czasów uzyskania niepodległości nacjonalizmem Argentyny i rosnącą po tęgą ekonomiczną Brazylii oraz wielki mi ambicjami prezydenta Paragwaju Francisco Solano Lópeza, który dążył do uczynienia swojego kraju regionalnym mocarstwem. Nieduży, położony w samym środku Ameryki Południowej i przez wiele lat izolowany od świata Paragwaj, wciśnięty między wielkich sąsiadów, Brazylię i Argentynę, mógł to uczynić jedynie przy użyciu sił zbrojnych zdolnych wywalczyć upragniony dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Oba kraje spierały się raz po raz ze swoimi mniejszymi sąsiadami o granice, żeglugę rzeczną, kontrolą nad handlem, a nawet kierunek ich polityki wewnętrznej. Bezpośrednim powodem wojny było zaangażowanie się Paragwaju w obronę Republiki Urugwaju przed zakusami ze strony Brazylii i Argentyny.

Pięcioletni konflikt zbrojny (1865-1870) w Brazylii, zwany wojną paragwajską (Guerra do Paraguai), a w Paragwaju wojną trójprzymierza (Guerra de la Triple Alianza). „Wojna paragwajska" to nie tylko opis konfliktu, ale jego skutków, w tym społecznych - wyludnienia Paragwaju, ale również wzrostu świadomości powoływanych do wojska w obliczu znacznych strat czarnoskórych Brazylijczyków. Wielu z nich było wcześniej niewolnikami i dzięki służbie zostało uwolnionych. Tag: wojna paragwajska Trzech na jednego, czyli najbardziej krwawa wojna Ameryki Południowej.

7 milionów mieszkańców, powierzchnia trochę większa od Polski, brak dostępu do morza. PKB per capita około ¼ tego co w Polsce.

POWIĄZANE KSIĄŻKI