Przebraże bastion polskiej samoobrony na Wołyniu

Przebraże bastion polskiej samoobrony na Wołyniu - Władysław Filar | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Władysław Filar
WYMIAR
11,83 MB
NAZWA PLIKU
Przebraże bastion polskiej samoobrony na Wołyniu.pdf
ISBN
8805537555729

OPIS

Dzieje dramatycznej walki Polaków o przetrwanie w jednej z największych na Wołyniu baz samoobrony zorganizowanej na wiosnę 1943 r. w Przebrażu. Obrońcy Przebraża w ciężkich bojach z przeważającymi siłami Ukraińskiej Powstańczej Armii, wspomaganej przez część miejscowej ludności ukraińskiej, uchronili zgromadzoną w bazie ludność polską przed niechybną zagładą. Baza przetrwała do lutego 1944 r. W historii tragicznych i krwawych wydarzeń wołyńskich samoobrona w Przebrażu pozostanie symbolem zmagań w obronie polskości, wiary i godności ludzkiej w latach II wojny światowej.

9. Przebraże przetrwało ataki UPA dzięki liczącej kilkuset ludzi samoobronie.

... Walentyny Wraz z wejściem na Wołyń oddziałów niemieckich w 1941 roku, antypolskie zachowania i zbrodnicze akty stały się domeną ... Dzieje dramatycznej walki Polaków o przetrwanie w jednej z największych na Wołyniu baz samoobrony zorganizowanej na wiosnę 1943 r.

POWIĄZANE KSIĄŻKI