Marceli Porowski. Prezydent Powstańczej Warszawy

Marceli Porowski. Prezydent Powstańczej Warszawy - Marian Marek Drozdowski | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Marian Marek Drozdowski
WYMIAR
7,11 MB
NAZWA PLIKU
Marceli Porowski. Prezydent Powstańczej Warszawy.pdf
ISBN
7478057198205

OPIS

Marceli Porowski Delegat Rządu m.st. Warszawy, Komisarz Cywilny - ps „Mazowiecki.” „Wolski” i „Andrzej Sowa” i Prezydent Powstańczej Warszawy.W latach II Rzeczpospolitej współtwórca i odpowiedzialny za Samorząd Terytorialny w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych od [1929 r]. Od 1934 r. jeden z najbliższych współpracowników Stefana Starzyńskiego w Zarządzie Związku Miast Polskich.Wspomnienia i dokumenty, wytworzone przez bohatera biografii ? najlepiej oddają jego działalność społeczną i jego poglądy, głęboko związane z chrześcijańskim etosem życia publicznego. Są one dorobkiem wielkiego samorządowca, odpowiedzialnego polityka godnego naśladowania. Stalinizacja kraju, rosnący terror polityczny doprowadził do jego aresztowania i skazania na karę śmierci, zamienioną na dożywocie .Schorowany, wyniszczony śledztwami i warunkami więziennymi zmarł nasz bohater 21.X.1963 roku. Szanowny Czytelniku książka oparta na długo poszukiwanym archiwum przez autora prof. M.M. Drozdowskiego szczęśliwie odnalezionym 7 grudnia 2009 roku. Bardzo polecam.

Marceli Porowski urodził się 4 lutego 1894 r. w spauperyzowanej rodzinie szlacheckiej w Woli Bystrzyckiej na Ziemi Łukowskiej, jako syn Marcelego i Heleny z Stypułkowskich.

St. Warszawy i Komisarza Cywilnego ... Olbrzymie zainteresowanie dziejami Powstania Warszawskiego 1944 roku i jego rolą w kształtowaniu współczesnej świadomości Polaków, usprawiedliwia zajęcie się m.in.

POWIĄZANE KSIĄŻKI