Wyjście z utopii. Szkice

Wyjście z utopii. Szkice - Leszek Szaruga | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Leszek Szaruga
WYMIAR
10,8 MB
NAZWA PLIKU
Wyjście z utopii. Szkice.pdf
ISBN
6975739264558

OPIS

Opatrzony niejako programowym tytułem zbiór tekstów znanego uczonego i poety Leszka Szarugi zawiera prace z lat 2008-2013. Autor od lat konsekwentnie diagnozuje nie tyle stan czy jakość współczesnej literatury polskiej, ile jej sens. Szuka jej związków z czasami minionymi, zwłaszcza z artystyczną „epoką” PRL-u, oraz tych cech, które nadają jej rys nowości, która niekoniecznie przekłada się na potocznie rozumianą nowoczesność. Próbuje ostrożnych, ale uderzająco trafnych syntez. Spośród głębokich i erudycyjnych opisów ważnych zjawisk artystycznych wyłania się niedostrzegany przez innych literaturoznawców i krytyków obraz literatury ? z jednej strony wpisującej się w postmodernizm, z drugiej stanowiącej wartość samoistną, ciekawą myślowo i ideowo, a przez to także atrakcyjną czytelniczo.prof. UKSW dr hab. Piotr Müldner-NieckowskiSpołeczność ludzi parających się literaturą jest ponadczasową i niezależną od języka wspólnotą osób bezinteresownie i w poczuciu swobody dążących do prawdy artystycznej, to znaczy takiej prawdy, która wyraża się w zmiennych regułach użycia zasobów języka. Przy czym oczywiste wydaje się zastrzeżenie, że swoboda może być ? w granicach reguł ustanawianych przez pisarza ? także demonstracją samowoli i dowolności. W przypadku ? co się w historii zdarzało ? naruszenia zasad obowiązującego prawa artysta broniący swej swobody twórczej podejmuje związane z tym ryzyko, ale to już sprawa osobistej odpowiedzialności artysty, która związana jest z istotą uprawiania jego sztuki; ryzyko takie istniało zawsze, zmuszając do wyboru między kompromisem a wiernością sobie.Leszek Szaruga, z eseju Manifest multipoetyki

Autor od lat konsekwentnie , Wyjście z utopii, Księgarnia PWN Wrocław zaprasza "Wyjście z labiryntu" to tom esejów, artykułów i recenzji powstałych w latach 1943-1952. Savinio jawi się jako pisarz ekscentryczny i pełen przeciwieństw: odżegnuje się od realizmu, choć mocno trzyma się rzeczywistości, nie dopuszcza do siebie złudzeń, utopii, mistyfikacji; "nie umie nie być szczęśliwy", ale jednocześnie kultywuje myśl o przemijaniu i śmierci jako nowych ... Wyjście z labiryntu.

Volumen Wyjście z utopii Szkice Leszek Szaruga. Broszurowa ze skrzydełkami: ISBN: 978-83-647-0801-5: EAN: 9788364708015: Liczba stron: 270: Format: 120x190mm: Cena katalogowa: 28,90 zł ... WYJŚCIE Z UTOPII.

POWIĄZANE KSIĄŻKI