Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego

Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego - Gaetan Nocq | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Gaetan Nocq
WYMIAR
7,72 MB
NAZWA PLIKU
Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego.pdf
ISBN
2285626091405

OPIS

Prawdziwa historia Witolda Pileckiego i jego misji w obozie koncentracyjnym Auschwitz.Gaetan Nocq - francuski rysownik, malarz i autor komiksów - zafascynowany postacią rotmistrza Pileckiego postanowił stworzyć powieść graficzną poświęconą polskiemu bohaterowi, który we wrześniu 1940 roku przeniknął do Auschwitz jako Tomasz Serafiński. Zadaniem, które wyznaczyło mu Polskie Państwo Podziemne było zorganizowanie w obozie ruchu oporu i oczekiwanie na sygnał do rozpoczęcia tam powstania.Zagrożony dekonspiracją Pilecki uciekł z obozu w kwietniu 1943 roku. Do wybuchu powstania nie doszło, ale przez cały czas spędzony w Auschwitz pisał raporty o warunkach przetrzymywania więźniów i zbrodniach tam popełnianych. Był jedną z pierwszych osób, które dały światu znać o niewyobrażalnym horrorze, jaki miał miejsce w obozach zagłady.„Raport W” został uznany we Francji najlepszym komiksem historycznym 2019 roku. Otrzymał również pierwsze w historii nagrody wyróżnienie specjalne im Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego (przyznaje się je wybitnym publikacjom poświęconym dziejom Europy Środkowo-Wschodniej i jej relacjom z Polską).

Dzieło Gaétana Nocq przybliża bowiem w niesamowity sposób postać tytułowego Witolda Pileckiego wielkiego bohatera, którego czyny powinny ... Raport W. Opowieść rotmistrza Pileckiego to zdecydowanie jeden z tych komiksów, które powinien przeczytać każdy niezależnie od tego, czy jest miłośnikiem graficznych powieści historycznych.

Opowieść rotmistrza Pileckiego" Gaetana Nocqa ukazał się nakładem wydawnictwa Marginesy. Anna Kruszyńska (PAP) akr/ Raport W.

POWIĄZANE KSIĄŻKI