Zespół takotsubo

Zespół takotsubo - praca zbiorowa | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
praca zbiorowa
WYMIAR
12,59 MB
NAZWA PLIKU
Zespół takotsubo.pdf
ISBN
7909318761968

OPIS

Zespół takotsubo (TTS) to jedno z najbardziej tajemniczych i ekscytujących schorzeń kardiologicznych. Być może dlatego, że dotyczy ono przede wszystkim kobiet. Jego etiologia wskazuje na ścisły związek pomiędzy mózgiem i sercem.Od powstania pierwszego opisu TTS pochodzącego z Japonii minęło prawie 30 lat. To właśnie temu opisowi zawdzięczamy nietuzinkową nazwę schorzenia, pochodzącą od tradycyjnego naczynia do połowu ośmiornic (tako-tsubo), którego kształt przypomina lewą komorę serca w TTS. W tym czasie lepiej poznaliśmy naturę tej tajemniczej choroby imitującej zawał serca, przede wszystkim w zakresie czynników wywołujących, diagnostyki, przebiegu klinicznego i rokowania.Patofizjologia choroby wciąż pozostaje jednak wielką zagadką. Wiemy, że TTS dotyczy około 2% pacjentów ze wstępnym rozpoznaniem zawału serca. Chociaż TTS traktujemy tradycyjnie jako ostrą przejściową dysfunkcję skurczową lewej komory, to jednak sumując się w formie subklinicznych nawrotów, prawdopodobnie może się wpisywać w patogenezę przewlekłej niewydolności serca. Przy takim założeniu TTS z choroby stosunkowo rzadkiej awansuje do grupy chorób bardzo częstych.

... Kardiomiopatia stresowa (zespół złamanego serca, zespół takotsubo, zespół balotującego koniuszka) to zespół objawów spowodowany przejściowym zaburzeniem czynności skurczowej lewej komory serca przy braku istotnych zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych.Wywoływany jest intensywnym stresem emocjonalnym lub fizycznym. Zespół takotsubo po raz pierwszy został opisany przez ... Zespół Takotsubo spotykany jest przede wszystkim u kobiet - wśród wszystkich przypadków tej choroby, nawet 9 na 10 z nich stwierdzanych jest właśnie u pań.

Paweł Prochownik „Zespół złamanego serca" (znany również jako kardiomiopatia stresowa, kardiomiopatia takotsubo czy zespół balotowania koniuszka) jest coraz częściej rozpoznawaną jednostką chorobową w kardiologii. Po raz pierwszy został opisany przez japońskich lekarzy pod koniec XX wieku.

POWIĄZANE KSIĄŻKI