Generał brygady Kazimierz Orlik-Łukoski

Generał brygady Kazimierz Orlik-Łukoski - Zbigniew Gnat-Wieteska | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Zbigniew Gnat-Wieteska
WYMIAR
4,7 MB
NAZWA PLIKU
Generał brygady Kazimierz Orlik-Łukoski.pdf
ISBN
1417668169401

OPIS

Kazimierz Orlik-Łukoski, syn niewielkiego właściciela z Królestwa Polskiego, to jeden z wielu przedstawicieli pokolenia Polaków urodzonych w niewoli, którym dane było brać bezpośredni udział w walce o niepodległość i doczekać tej niepodległości jesienią 1918 r., a także przeżywać związaną z tym euforię orazw ciężkiej walce zbrojnej wykuwać granice suwerennej Rzeczypospolitej.Urodził się 13 września 1890 r. we wsi Sokół, w powiecie garwolińskim. Przed I wojną światową związał się z polskim ruchem niepodległościowym i działał w Polskich Drużynach Strzeleckich. W czasie Wielkiej Wojny przeszedł cały szlak walk i bojów z II Brygadą Legionów Polskich.Walczył w 4. Dywizji Strzelców, i w 1919 r. przeszedł do Armii gen. Józefa Hallera we Francji. Razem z Armią gen. Hallera wrócił do kraju i jako dowódca 48. Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich na terenie Zagłębia Dąbrowskiego osłaniał granicę z Górnym Śląskiem, a następnie brał udział w akcji przejęcia przez wojsko Pomorza Gdańskiego. Później uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., a następnie już do końca swojego życia służył w Wojsku Polskim, w tym m.in. w stopniu generała jako dowódca 11. Karpackiej Dywizji Piechoty.W wojnie polsko-niemieckiej 1939 r. walczył w ramach Armii "Karpaty". Był więźniem Starobielska i wiosną 1940 r. został zamordowany przez NKWD.

Przed I wojna swiatowa zwiazal sie z polskim ruchem niepodleglosciowym i dzialal w Polskich Druzynach Strzeleckich.General brygady Kaziemierz Orlik-ukoski Zbigniew Gnat-Wieteska. €10.11 - Generał Kazimierz Orlik-Łukoski urodził się 13 września 1890 r. we wsi Sokół, w powiecie garwolińskim.

Najlepszą ceną wersji papierowej może pochwalić się Livro.pl , gdzie książkę kupisz już za 28.03 zł. Z kolei najdroższą opcją byłyby zakupy w księgarni swiatksiazki.pl , gdzie ta sama książka w wersji papierowej kosztuje 40 zł. Generał brygady Kaziemierz Orlik Łukoski - Gnat | Książki, Pozostałe | eBay! Generał brygady Kaziemierz Orlik-Łukoski | Gnat-Wieteska Zbigniew | Ajaks.

POWIĄZANE KSIĄŻKI