Literatura polsko-żydowska 1861-1918. Antologia

Literatura polsko-żydowska 1861-1918. Antologia - Zuzanna Kołodziejska-Smagała (red.) | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Zuzanna Kołodziejska-Smagała (red.)
WYMIAR
10,36 MB
NAZWA PLIKU
Literatura polsko-żydowska 1861-1918. Antologia.pdf
ISBN
5415889234396

OPIS

W tomie, który jest rezultatem wieloletnich kwerend i studiów Redaktorek, po raz pierwszy zaprezentowana została polskiemu czytelnikowi panorama literatury polsko-żydowskiej powstającej w latach 1861–1918 – twórczości dotąd niewznawianej, mało znanej i rzadko badanej. Panorama ta ma kilka istotnych wymiarów. Po pierwsze, otrzymujemy obraz środowiska polsko-żydowskich literatów publikujących swe utwory na łamach prasy żydowskiej w języku polskim, wydawanej w różnych zaborach od lat sześćdziesiątych XIX wieku aż po próg niepodległości. Po drugie, uzyskujemy wgląd w ewolucję i zróżnicowanie ideowe tego środowiska: od formujących się od lat sześćdziesiątych XIX wieku kręgów integracjonistycznych – po syjonistyczne, rosnące w siłę od przełomu wieków. Po trzecie, Autorki książki zaprezentowały rodzajową, gatunkową i tematyczną rozmaitość tej twórczości – od liryki o charakterze społecznym i utworów dydaktycznych dla dzieci, poprzez tendencyjne i rodzajowe obrazki, nowele, opowiadania, aż po dramat o tematyce obyczajowej i politycznej. Po czwarte, w przypadku autorów bardziej znanych czy uznanych – takich jak na przykład Aleksander Kraushar czy Janusz Korczak – Redaktorki zdecydowały się ogłosić utwory nieprzedrukowywane w dotychczasowych edycjach, co przyczynia się do wzbogacenia i zniuansowania wizerunków pisarzy.Z recenzji prof. dr hab. Eugenii Prokop-Janiec

Antologia - Praca zbiorowa już od 33,00 zł - od 33,00 zł, porównanie cen w 1 sklepach. Zobacz inne Historia i literatura faktu, najtańsze i najlepsze oferty, Szczegóły: Literatura polsko-żydowska 1861-1918 .

Antologia - Praca zbiorowa już od 33,00 zł - od 33,00 zł, porównanie cen w 1 sklepach. Zobacz inne Historia i literatura faktu, najtańsze i najlepsze oferty, Szczegóły: Literatura polsko-żydowska 1861-1918 .

POWIĄZANE KSIĄŻKI