Uniwersytet za kolczastym drutem

Uniwersytet za kolczastym drutem - Stanisław Urbańczyk | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Stanisław Urbańczyk
WYMIAR
10,68 MB
NAZWA PLIKU
Uniwersytet za kolczastym drutem.pdf
ISBN
3439244885538

OPIS

Sonderaktion Krakau i piekło obozów koncentracyjnych oczyma niezwykłego świadkaW tym roku mija 75. rocznica wybuchu II wojny światowej. 6 listopada minie również 75 lat od tzw. Sonderaktion Krakau - niemieckiej akcji pacyfikacyjnej skierowanej przeciwko polskim uczonym.Profesor Stanisław Urbańczyk, wybitny językoznawca, miał 30 lat, kiedy został aresztowany wraz z profesorami krakowskich szkół wyższych w ramach Sonderaktion Krakau. Był świadkiem cierpień najwybitniejszych przedstawicieli nauki nieludzko traktowanych w obozach Sachsenchausen i Dachau. Jeszcze w czasie wojny zaczął pisać wspomnienia, które stanowią przejmujący dokument - relację świadka i uczestnika -losów krakowskich profesorów od pierwszego momentu uwięzienia w auli uniwersytetu, przez czasowe zatrzymanie na Montelupich, więzienie we Wrocławiu,życie codzienne, choroby i cierpienia w Sachsenhausen i Dachauaż do momentu uwolnienia.

Super Sprzedawcy. Typ autobiografia Okładka miękka Rok wydania 1969.

To właśnie wtedy, w związku z przeprowadzaną na szeroką skalę przez hitlerowców _Auserordentliche Befriedungsaktion_ aresztowano pracowników naukowych krakowskich wyższych uczelni. Uniwersytet za kolczastym drutem - S. Urbańczyk.

POWIĄZANE KSIĄŻKI