Za młodzi na Katyń

Za młodzi na Katyń - Michał Laszczkowski | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Michał Laszczkowski
WYMIAR
10,9 MB
NAZWA PLIKU
Za młodzi na Katyń.pdf
ISBN
7729244431900

OPIS

Książka zawiera ponad 100 niepublikowanych relacji zesłańców z Syberii i Kazachstanu. Relacje te zbierane były w formie ankiet przez Biuro Historyczne Armii Polskiej na Wschodzie, a później 2. Korpusu gen. Władysława Andersa. Znajdują się one obecnie w Instytucie Hoovera w USA. Spośród ok. 30.000 zgromadzonych ankiet autorzy publikacji wyselekcjonowali te, których autorzy w momencie wybuchu wojny byli studentami bowiem celem publikacji jest ukazanie tragicznych losów pokolenia Polski Niepodległej na przykładzie młodej inteligencji.Na tom składają się relacje trzech „typów” zesłańców: osób aresztowanych w 1939 i 1940 r. za próbę nielegalnego przekroczenia granicy sowieckiej w celu udania się do armii polskiej we Francji, oficerów polskich internowanych na Litwie w 1939 r. i przekazanych władzom ZSRR w 1940 r. osób wywiezionych w ramach akcji deportacyjnych z dawnych Kresów wschodnich w 1940 r.

Korpusu gen. Władysława Andersa. Michał Laszczkowski, Paweł Libera, Za młodzi na Katyń .

Znajdują się one obecnie w In Za młodzi na Katyń Michał Laszczkowski , ... wybuchu wojny byli studentami bowiem celem publikacji jest ukazanie tragicznych losów pokolenia Polski Niepodległej na przykładzie młodej inteligencji. Opis: Za młodzi na Katyń - Laszczkowski Michał, Libera Paweł.

POWIĄZANE KSIĄŻKI