Pstrągi

Pstrągi - Agnieszka Miklis | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Agnieszka Miklis
WYMIAR
8,14 MB
NAZWA PLIKU
Pstrągi.pdf
ISBN
5976550606978

OPIS

Co zrobisz, gdy przepowiednie sprzed lat zaczną się spełniać i przybiorą postać domagających się ciągłej uwagi dziwaków? Oni chcą się przed Tobą popisać, co Ty na to?Młode małżeństwo zatrudnia opiekunkę do dziecka: atrakcyjną, choć nieco ekscentryczną Karolinę. Wkrótce potem matka dziecka umiera. Sekcja zwłok ujawnia, że została zamordowana, a poszlaki wskazują na nianię. Do akcji wkracza Roswita Rein, znana ze Wściekłej skóry detektywka amatorka, która zdążyła zaprzyjaźnić się z dziewczyną i nie wierzy w jej winę. Równolegle mordercy szuka chora na schizofrenię Ema, szwagierka ofiary, której notorycznie ukazuje się banda wszelkiej maści odmieńców, nazywających siebie Pstrągami. To oni pomagają jej rozwikłać zagadkę, ale w zamian za to proszą ją, aby stała się ich pośredniczką w pogoni za Agnes.Atmosfera powieści zbliża się chwilami do filmu Wima Wendersa The Million Dollar Hotel. Jej istotą jest wyalienowanie, jakiemu często podlegają ludzie mający problemy z przystosowaniem się do życia społecznego: artyści, indywidualiści, poeci. Stawia pytania: Jak radzić sobie z własną odmiennością, chorobą, brzydotą? Czy od razu trzeba skakać z dachu? A może lepiej poszukać ludzi podobnie myślących i stworzyć własne państwo na krańcu świata? Nieważne gdzie, ważne z kim.

Pstrągi są zawsze świeże, nigdy nie mrozimy stawiamy na jakościowe, zdrowe produkty. Naszą specjalnością jest Pstrąg Ojcowski wędzony naturalnie na drewnie bukowym bez dodatku konserwantów czy sztucznych barwników. Pstrąg to ryba wyjątkowa - mięso zachwyca delikatnością i słodkawym smakiem.

Publikujemy wielką bazę łowisk pstrągowych w Polsce, stworzoną przez wędkarzy - społeczność naszego portalu, zawierającą szczegółowe opisy akwenów, mapę lokalizacji i dojazdy, porady wędkarzy, zdjęcia. Wędzę pstrągi kilka razy w tygodniu na zrębkach olchowych wędzarnią Borniak UW-150. Łosos w solance 8 procent przez 2 godziny,makrele w solance 10 procent przez 4 godziny, ćwiartki z kurczaka w solance 10 procent przez 12 godzin, halibut w solance 10 procent przez 4 godziny, karp i sum 10 procent przez 2 godziny. Pstrągi wędzone i grillowane, w jak najmniejskomplikowanej, prostej formie.

POWIĄZANE KSIĄŻKI