Soszka. Wojna się dzieciom nie przywidziała

Soszka. Wojna się dzieciom nie przywidziała - Ewelina Karpińska-Morek | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Ewelina Karpińska-Morek
WYMIAR
5,27 MB
NAZWA PLIKU
Soszka. Wojna się dzieciom nie przywidziała.pdf
ISBN
4006446687604

OPIS

Dzieci mają dobrą pamięć.Zosia pamięta niemal cały wiek. Jako nastolatka została skatowana przez SS-mana i zabrana z domu. Trafiła do obozu przesiedleńczego w Łodzi, przeszła selekcję, a następnie wywieziono ją na roboty przymusowe w Zagłębiu Ruhry. Tam stała się Soszką.Czy ja mówiłam, że się chciałam powiesić? Wiedziałam, że muszę znaleźć gruby sznur. Wszystko miałam przemyślane. Drabinka też się znalazła. Plan był już dobry, fajny, tylko sznura nie znalazłam. To i się nie powiesiłam.Historycy szacują, że od 50 do 250 tysięcy polskich dzieci zostało w czasie II wojny światowej porwanych, pozbawionych tożsamości i zgermanizowanych. Wiele z nich umierało zanim dotarło do miejsca przeznaczenia – wycieńczone biciem, głodem, trudami podróży. Młodsze dzieci przeznaczano do adopcji, starsze, które również musiały spełniać kryteria rasowe, do pracy w gospodarstwach, fabrykach, przy robotach drogowych.Taki los spotkał Soszkę. Choć jej historia jest rdzeniem książki, autorka udziela również głosu dzieciom spotkanym „po drodze”. Tym, które udało się po latach odnaleźć, i tym, których głos zachował się już tylko w archiwach.Podczas zbierania materiałów do książki autorka natrafiła na ślad tajemniczego szpitala położniczego, który okazał się być centralnym obozem aborcyjnym dla Westfalii. Zgromadzona przez nią dokumentacja spowodowała, że IPN wszczął śledztwo ws. zbrodni przeciwko ludzkości.

- ISBN: 978-83-8043-669-5 Sprawdź niskie ceny i kup Soszka. Wojna się dzieciom nie przywidziała w księgarni internetowej tantis.pl ⭐ Szybka wysyłka! Dzieci mają dobrą pamięć.

Wojna się dzieciom nie przywidziała Autor: Ewelina Karpińska Morek Wydawnictwo: Wydawnictwo M Kod paskowy: 9788380436695 ISBN: 978-83-8043-669-5 Rok wydania: 2020 Ilość stron: 256 Format: 14.0x20.2 cm Oprawa: miękka Soszka. Wojna się dzieciom nie przywidziała - Dzieci mają dobrą pamięć.

POWIĄZANE KSIĄŻKI