Baśnie

Baśnie - Hans Christian Andersen | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Hans Christian Andersen
WYMIAR
7,11 MB
NAZWA PLIKU
Baśnie.pdf
ISBN
1919575315818

OPIS

Andersen z początku nie traktował z powagą twórczości dla dzieci, chciał być autorem dla dorosłych. Zastrzegał, że jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mogą zajrzeć do środka. Nie ukrywał niezadowolenia, gdy od początku uznano, że jego baśnie to dzieła dla dzieci. Jednak to właśnie one przyniosły mu rozgłos i sławę. Zachęcony powodzeniem pierwszej serii baśni, pisarz wydawał kolejne aż do roku 1872.Tak jak w XIX wieku, kolejne pokolenia najmłodszych czytelników po dziś z wypiekami na twarzy odkrywają świat Brzydkiego Kaczątka, Calineczki czy Dziewczynki z zapałkami, wymieniając tylko najbardziej kultowych i wzruszających bohaterów…

W oryginalnej wersji Bard Beedle pisze runami, a w egzemplarzu Albusa Dumbledore'a odziedziczonym przez Hermionę Granger, do każdej baśni jest dopisany także komentarz pierwszego właściciela. Baśniowa kraina dla dzieci. Witajcie drogie dzieci w baśniowej krainie.

Niemal wszystkie opowiadania opowiadają o walce dobra ze złem, mimo to w swojej historii nie raz wywoływały kontrowersje. Baśnie Andersena nieustannie są inspiracją dla twórców filmów fabularnych i animowanych. Często historie bohaterów, takich jak Mała Syrenka czy Królowa Śniegu są bardziej znane z adaptacji bajek Disneya niż z baśni Andersena.

POWIĄZANE KSIĄŻKI