Mądrość jak rozkosz

Mądrość jak rozkosz - Zuzanna Ginczanka | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Zuzanna Ginczanka
WYMIAR
4,62 MB
NAZWA PLIKU
Mądrość jak rozkosz.pdf
ISBN
4312499806366

OPIS

Zuzanna Ginczanka (1917-1944) - ikona życia literackiego międzywojennej cyganerii i wybitna poetka, długo zapomniana i niedoceniona. Niewiele jest gwiazd, które jaśnieją mocno na firmamencie polskiej literatury, chociaż los okazał się dla nich tak okrutny. Z triumfem zdobywała poetyckie laury jako jedno z młodych piór związanych z najważniejszymi pismami epoki, jak Wiadomości Literackie i Szpilki.Protegowana Juliana Tuwima, ulubienica kapryśnego w towarzystwie Witolda Gombrowicza - w antysemickiej Warszawie lat trzydziestych oddalała zagrożenie, związane z żydowskim pochodzeniem, będąc magnetyczną gwiazdą życia kawiarnianego stolicy. Jej śpiewna poezja, gęste, transowe obrazy zmysłowości szybko z afirmacji zamieniają się w poczucie zagrożenia i katastrofy. Po długim okresie ukrywania się, zginęła tragicznie, jako ofiara Zagłady, tuż przed końcem wojny. Jej jedyny wydany przed wojną tomik O centaurach (1936) oraz utwory rozproszone w czasopismach i rękopisach stanowią przejmujący zapis kreacyjnej siły witalnej oraz oporu zarówno wobec wykluczających mechanizmów kultury, jak i tragizmu historii.Legenda pięknej Sulamitki, gwiazdy Syjonu o oczach różnego koloru, to w polskiej poezji miejsce szczególne. Niniejszy tomik wydobywa kobiecy rodowód jej poezji jako źródło pulsującej siły, zaprasza czytelniczki i czytelników do nowego projektu widzenia kultury i przewartościowania jej znaczeń.

Data wydania: 2017-01-01 ... Mądrość jak rozkosz (Zuzanna Ginczanka). ⇨ Zobacz i zamów z dostawą już od 6,99 zł Promocje nawet do -50%, kliknij i sprawdź > Książka Mądrość jak rozkosz Wiersze wybrane, pochodzi z wydawnictwa Czuły Barbarzyńca.

Premiera nowej książki wydawnictwa Czuły barbarzyńca Press: Zuzanna Ginczanka "Mądrość jako rozkosz" Kolejne spotkanie z cyklu Nowa książka już 14.03 o 19:00 w Nowym Teatrze! Informacje o Mądrość jak rozkosz - Zuzanna Ginczanka - 6851458287 w archiwum Allegro. Data zakończenia 2017-06-11 - cena 25,35 zł Książka.

POWIĄZANE KSIĄŻKI