Gepard

Gepard - Giuseppe Tomasi di Lampedusa | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Giuseppe Tomasi di Lampedusa
WYMIAR
11,26 MB
NAZWA PLIKU
Gepard.pdf
ISBN
6507518511475

OPIS

Powieść „Gepard” (Il Gattopardo, 1958) Giuseppe Tomasiego di Lampedusy (1896–1957) to literackie arcydzieło, które doczekało się setek wydań i przekładów na wiele języków; na jego podstawie powstał nagrodzony w 1963 roku Złotą Palmą film Luchina Viscontiego. To opowieść o niezwykłym człowieku — arystokracie, uczonym, erudycie — a zarazem wnikliwe studium poświęcone zawirowaniom historii i nieuchronnym przemianom społecznym.Pierwszy polski przekład książki ukazał się w 1962 roku pod tytułem „Lampart”. Nowe tłumaczenie Stanisława Kasprzysiaka wiernie oddaje ducha oryginału i rzuca nowe światło na twórczą osobowość Lampedusy. Wydanie rozszerzone o przedmowę Gioacchina Lanzy Tomasiego.

Długość ciała (bez ogona) 121-145 cm, długość ogona 63-76 cm, wysokość w kłębie 79-94 mm; masa ciała samców 39-89 kg ... Gepard grzywiasty, gepard (Acinonyx jubatus) - gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych (Felidae). Jest jedynym żyjącym przedstawicielem rodzaju Acinonyx Brookes, 1828.

Spodnia część ciała jest zabarwiona na biało, reszta zabarwiona jest na brązowo-żółto lub szaro z gęsto upakowanymi ciemnymi cętkami. Gepardy jako jedne z nielicznych kotów nie potrafią chować pazurów, które zapewniają im dobrą przyczepność podczas szybkiego biegu. Można je porównać do korków w butach sportowych.

POWIĄZANE KSIĄŻKI