Inkwizycja

Inkwizycja - abp Grzegorz Ryś | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
abp Grzegorz Ryś
WYMIAR
7,47 MB
NAZWA PLIKU
Inkwizycja.pdf
ISBN
3053044855310

OPIS

Inkwizycja – historyczna konieczność czy diabelska pokusa? Spośród rozmaitych ciemnych kart historii Kościoła inkwizycja szczególnie mocno działa na wyobraźnię. Stosy, tortury, polowania na heretyków, Żydów i czarownice. Tysiące ofiar i wszechogarniający lęk. Tak ją postrzegamy. Jak było naprawdę? W jaki sposób narodziła się w Kościele idea przymuszania do wiary i tropienia odstępców? Czym były „okresy łaski”, jak dzięki inkwizycji ukształtowało się sądownictwo? Kogo torturowano i kiedy masowo palono stosy? Czy opowieści o inkwizytorskiej bezwzględności są przesadzone? Poszerzone, drugie wydanie książki abp. Grzegorza Rysia jest teologiczno-historycznym przewodnikiem po czasach, które z dzisiejszej perspektywy niełatwo zrozumieć, opowieścią o ówczesnym Kościele i jego własnej wizji siebie. W znacznej mierze jest jednak głosem ostrzeżenia przed pokusą stworzenia Kościoła totalitarnego w miejsce powszechnego. To nie obrona inkwizycji. To próba zrozumienia jednego z najboleśniejszych fragmentów historii Kościoła i doszukania się przyczyn tego zjawiska – jego powstania i trwałości. Zrozumienie nie przynosi usprawiedliwienia, ale raczej przestrogę. Na przyszłość.

przez dominikanów, stosująca tortury i palenie skazanych na stosie , w niektórych krajach przetrwała do XIX w. Termin inkwizycja pochodzi od inquisitio, co w klasycznej łacinie oznaczało czynność poszukiwania czy też zbierania. Cyceron, prawnik i konsul żyjący u schyłku republiki rzymskiej, poprzez inkwizycję rozumiał gromadzenie argumentów niezbędnych do przygotowania mowy obrończej bądź oskarżycielskiej. Inkwizycja państwowa była często narzędziem politycznym i była potępiana przez Stolice Apostolską.

Przed rzymskim trybunałem stanął astronom Galileusz, który wyparł się ... Szczegóły: Inkwizycja - Ryś Grzegorz. Tytuł: Inkwizycja Autor: Ryś Grzegorz Wydawnictwo: WAM ISBN: 9788327717467 Języki: polski Rok wydania: 2020 Ilość stron: 168 Format: 14 x 20 cm Oprawa: miękka Waga: 0.5 kg Inkwizycja na Allegro.pl - Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje.

POWIĄZANE KSIĄŻKI