Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów

Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów - Jan Grabowski | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Jan Grabowski
WYMIAR
12,25 MB
NAZWA PLIKU
Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów.pdf
ISBN
1487985975675

OPIS

Historia granatowej policji nie jest tematem zamkniętym i oswojonym. Wręcz przeciwnie, okupacyjne losy policjantów wracają dziś jako jeden z elementów walki o pamięć i mity historyczne, na których zasadza się polska polityka historyczna. Jest rzeczą charakterystyczną, że przestępstwa popełnione przez granatowych policjantów na innych Polakach nie wzbudzają już takich emocji – to w końcu, jak można sądzić, nasze „wewnętrzne sprawy”, które wyłącznie nas samych obchodzą. Zupełnie inaczej jest w wypadku historii Zagłady – jedynej części polskiej historii, która ma uniwersalne znaczenie i która wzbudza zainteresowanie na całym świecie. […] Tak się jednak składa (czego starałem się dowieść na stronach tej książki), że granatowa policja miała niebagatelny udział w wymordowaniu polskich Żydów i wchodzi tym samym w pole zainteresowania badaczy Holokaustu. Więcej, granatowa policja stanowiła istotny, niekiedy niezbywalny element niemieckiej strategii eksterminacji europejskich Żydów. Na dodatek polscy policjanci często mordowali Żydów na własną rękę, wykazując się przy tym ogromną inicjatywą. Żal tylko, że w sporze o polską niewinność mało kto pamięta o niepoliczonych dziesiątkach, setkach tysięcy żydowskich ofiar granatowej policji, ludziach, którzy mogli ocaleć, którzy mieli sporą szansę na przeżycie wojny, ludziach, o których pamięć bezskutecznie upominał się Emanuel Ringelblum.Jan Grabowski„Długo pocieszaliśmy się, że nie mieliśmy rodzimego SS, jak w Łotwie czy w Ukrainie. Dzięki książce Jana Grabowskiego dowiadujemy się, że było gorzej – granatowi policjanci, wywodzący się z Policji Państwowej II RP, uczestniczyli w Holokauście. Eskortowali, wyłapywali i mordowali Żydów. Jürgen Stroop był im wdzięczny – wzięli udział w pacyfikacji powstania w getcie warszawskim. Autor dotarł do nieznanych wcześniej świadectw i materiałów. Jego książka to najważniejsza pozycja od czasów Sąsiadów Jana Tomasza Grossa.” prof. Marcin Zaremba (UW)

Udział policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów" autor stara się udowodnić, że niebagatelne znaczenie w likwidacji Żydów polskich miała granatowa policja. To właśnie ona stanowić mogła ważną, czasem wręcz niezbywalną część strategii niemieckiej w eksterminacji narodu żydowskiego. Historia granatowej policji nie jest tematem zamkniętym i oswojonym.

Nie jest to na pewno łatwa lektura, uderza bowiem w czuły punkt Polaków i zdradza wiele bolesnych wydarzeń z przeszłości, o których wiele osób ... W swoim dorobku ma już wiele książek i artykułów poświęconych losowi polskich Żydów w czasie Zagłady. „Na posterunku" to trudna książka, poruszająca - jak zauważa sam autor - skomplikowany i niełatwy temat, jakim jest udział tak zwanej „granatowej policji" w zagładzie polskich Żydów. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w zagładzie Żydów", Czarne, Wołowiec *Janusz Rudnicki - pisarz, felietonista, eseisty <> Książka dostępna jest w formie e-booka ... "Na posterunku" Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów Jan Grabowski Premiera 25 marca 2020 Jan Grabowski, "Na posterunku.

POWIĄZANE KSIĄŻKI