Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów

Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów - Jan Grabowski | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Jan Grabowski
WYMIAR
4,15 MB
NAZWA PLIKU
Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów.pdf
ISBN
5119974728370

OPIS

Historia granatowej policji nie jest tematem zamkniętym i oswojonym. Wręcz przeciwnie, okupacyjne losy policjantów wracają dziś jako jeden z elementów walki o pamięć i mity historyczne, na których zasadza się polska polityka historyczna. Jest rzeczą charakterystyczną, że przestępstwa popełnione przez granatowych policjantów na innych Polakach nie wzbudzają już takich emocji – to w końcu, jak można sądzić, nasze „wewnętrzne sprawy”, które wyłącznie nas samych obchodzą. Zupełnie inaczej jest w wypadku historii Zagłady – jedynej części polskiej historii, która ma uniwersalne znaczenie i która wzbudza zainteresowanie na całym świecie. […] Tak się jednak składa (czego starałem się dowieść na stronach tej książki), że granatowa policja miała niebagatelny udział w wymordowaniu polskich Żydów i wchodzi tym samym w pole zainteresowania badaczy Holokaustu. Więcej, granatowa policja stanowiła istotny, niekiedy niezbywalny element niemieckiej strategii eksterminacji europejskich Żydów. Na dodatek polscy policjanci często mordowali Żydów na własną rękę, wykazując się przy tym ogromną inicjatywą. Żal tylko, że w sporze o polską niewinność mało kto pamięta o niepoliczonych dziesiątkach, setkach tysięcy żydowskich ofiar granatowej policji, ludziach, którzy mogli ocaleć, którzy mieli sporą szansę na przeżycie wojny, ludziach, o których pamięć bezskutecznie upominał się Emanuel Ringelblum.Jan Grabowski„Długo pocieszaliśmy się, że nie mieliśmy rodzimego SS, jak w Łotwie czy w Ukrainie. Dzięki książce Jana Grabowskiego dowiadujemy się, że było gorzej – granatowi policjanci, wywodzący się z Policji Państwowej II RP, uczestniczyli w Holokauście. Eskortowali, wyłapywali i mordowali Żydów. Jürgen Stroop był im wdzięczny – wzięli udział w pacyfikacji powstania w getcie warszawskim. Autor dotarł do nieznanych wcześniej świadectw i materiałów. Jego książka to najważniejsza pozycja od czasów Sąsiadów Jana Tomasza Grossa.” prof. Marcin Zaremba (UW)

1 star 2 stars 3 stars 4 stars 5 stars. Pseudonim. Tytuł: Na posterunku Podtytuł: Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów Autor: Grabowski Jan Wydawnictwo: Czarne ISBN: 9788380499867 Języki: polski Rok wydania: 2020 Ilość stron: 432 Oprawa: Twarda Ebook Na posterunku.

Pseudonim. Tytuł: Na posterunku Podtytuł: Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów Autor: Grabowski Jan Wydawnictwo: Czarne ISBN: 9788380499867 Języki: polski Rok wydania: 2020 Ilość stron: 432 Oprawa: Twarda Ebook Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów, Jan Grabowski.

POWIĄZANE KSIĄŻKI