Od Baudelaire'a do nadrealistów. Szkice i przekłady z nowoczesnej literatury francuskiej

Od Baudelaire'a do nadrealistów. Szkice i przekłady z nowoczesnej literatury francuskiej - Stefan Napierski | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Stefan Napierski
WYMIAR
11,51 MB
NAZWA PLIKU
Od Baudelaire'a do nadrealistów. Szkice i przekłady z nowoczesnej literatury francuskiej.pdf
ISBN
4660964191183

OPIS

Napierski był postacią znaną w literackiej Warszawie międzywojennej głównie jako krytyk literacki, autor kilkuset recenzji zamieszczanych w prasie, znawca literatury europejskiej. Część relacji przedstawia go jako snoba, bogacza, użalającego się nad sobą neurastenika, skąpca. Większa jednak część wspomnień ukazuje jego bogactwo w kontekście mecenatu młodej poezji, a także niezależności od układów światka literackiego (możliwość wydawania własnym sumptem); skąpstwo tłumaczy strachem przed utratą majątku jako źródła utrzymania; neurastenię przedstawia jako przejaw przeczucia nadchodzącej katastrofy II wojny światowej; snobizm zaś zastępuje wielką erudycją i orientacją w kulturze europejskiej na poziomie niespotykanym w tamtym czasie. Regularnie publikował w najważniejszych pismach literackiej Warszawy lat 20. i 30., m.in.: "Skamandrze", "Wiadomościach Literackich", a także od czasu do czasu w "Kamenie", "Bluszczu", "Buncie Młodych", "Drodze", "Pionie", wreszcie we własnym dwumiesięczniku "Ateneum", wydanym w 9 numerach w roku 1938 i 1939.Ewa Twardowska, Stefan Napierski - szkic biograficzny

To dzięki niej przede wszystkim był Napierski zgodnie uważany przez współczesnych za krytyka najlepiej zorientowanego w sprawach europejskiej literatury. Twórczość krytycznoliteracka Napierskiego była często wysoko oceniana przez badaczy literatury i innych krytyków. (...) Od Baudelaire'a do nadrealistów (to) książka, będąca połączeniem przekładów i szkiców krytycznych, zasługuje (ona) być może na miano najważniejszego dzieła w obrębie całej twórczości Napierskiego. Od Baudelairea do nadrealistów.

Oprawa miękka: ISBN: 978-83-623-7822-7: EAN: 9788362378227: Liczba stron: 289 ... Napierski był postacią znaną w literackiej Warszawie międzywojennej głównie jako krytyk literacki, autor kilkuset recenzji zamieszczanych w prasie, znawca literatury europejskiej. Część relacji przedstawia go jako snoba, bogacza, użalającego się nad sobą Od Baudelaire'a do nadrealistów Szkice i przekłady z nowoczesnej literatury francuskiej | Napierski Stefan | Biblioteka.

POWIĄZANE KSIĄŻKI