Afganistan. Dowódca plutonu

Afganistan. Dowódca plutonu - Władysław Zdanowicz | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Władysław Zdanowicz
WYMIAR
6,81 MB
NAZWA PLIKU
Afganistan. Dowódca plutonu.pdf
ISBN
2110555174990

OPIS

5 Batalion 2 Pułku 25 Dywizji Piechoty zwanej potocznie „Tropic Lightning”, to oddział US Army, który sławę zdobył głównie podczas walk w Wietnamie. Podczas misji w Afganistanie w latach 2003–2004 stacjonował w prowincjach Kandahar, Zabul oraz Uruzgan.Losy jednostki poznajemy z perspektywy dowódcy drugiego plutonu kompanii C jak Charlie – porucznika „ski” – jak potocznie w amerykańskiej armii określa się osoby polskiego pochodzenia. Porucznik jest klasycznym przypadkiem tzw. „mustanga”, czyli żołnierza, który zaczął swoją karierę w US Army od kontraktu na najniższe stanowisko, po czym dzięki swojej pracy oraz uporowi mozolnie pnie się po szczeblach kariery. Kariera ta zawisa na włosku, gdy wobec oficera zostaje wszczęte śledztwo proceduralne zgodne ze specjalną instrukcją prawną dla US Army, tzw. § 15/6.Porucznik „ski” doświadcza gorzkiej prawdy o tym, że w armii amerykańskiej o pozycji żołnierza decyduje nie tylko stopień służbowy, staż i umiejętności, ale też posiadanie wpływowych przyjaciół czy dyplomu ukończenia określonej uczelni. Przekonuje się, że nie wszystko jest takie proste i czytelne, jak próbują nas o tym przekonać filmy z Hollywoodu lub książki. Wbrew wzniosłym sloganom i hollywoodzkiej legendzie także i tu, podobnie jak we wszystkich regularnych siłach zbrojnych świata, każdy troszczy się o swój stołek, a dotyczy to szczególnie wyższych szarż, bo im człowiek niżej jest w hierarchii, tym ma mniej do powiedzenia.Książka pokazuje nam świat U.S. Army z tej drugiej strony, od wnętrza, co jeszcze bardziej pozwala nam poznać armię z pozycji, której nikt za bardzo nie zna, a jednocześnie pokazuje, że również wśród jej członków są bardzo różne nastawienia do siebie nawzajem.Niniejsza historia została oparta na autentycznych relacjach żołnierzy i oficerów uczestniczących w opisanych wydarzeniach, w szczególności na wspomnieniach Rafała Stachowskiego – emerytowanego majora U.S. Army. Drugim z autorów jest Władysław Zdanowicz, twórca cyklu "Misjonarze z Dywanowa" o przygodach szeregowca Leńczyka podczas misji w Iraku, oraz współautor książki "Afganistan. Relacja BORowika" opisującej funkcjonowanie polskiej ambasady w Kabulu.

Lyons and others. Świeżo upieczony absolwent wojskowej uczelni zostaje wysłany do Wietnamu.

1988 Platoon Leader - Dowódca plutonu DVDRip AC3 l ektor PL.avi. z chomika zbyszek_d5. Hasło do krzyżówki „Rafał ..., dowódca I plutonu w serialu "Misja Afganistan"" w leksykonie W naszym słowniku krzyżówkowym dla hasła „Rafał ..., dowódca I plutonu w serialu "Misja Afganistan"... Afganistan dowódca plutonu.

POWIĄZANE KSIĄŻKI