Stefan Żeromski Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej

Stefan Żeromski Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej - Maciej Pinkwart | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Maciej Pinkwart
WYMIAR
6,14 MB
NAZWA PLIKU
Stefan Żeromski Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.pdf
ISBN
3075199063730

OPIS

Stefan Żeromski. Prezydent Rzeczypospolitej Zakopiańskiej to książka o wieloletnich (1892-1921) związkach jednego z największych polskich pisarzy z Zakopanem, który tutaj leczył się klimatycznie, szeroko działał społecznie i politycznie, a także czerpał stąd wiele inspiracji dla swojej twórczości. Przed I wojną światową i w czasie jej trwania Żeromski współtworzył barwne środowisko zakopiańskiej cyganerii, a jego przyjaźnie z wybitnymi postaciami Zakopanego tamtej epoki (Witkiewiczowie, Bekowie, Dłuscy, Józef Piłsudski, Medard Kozłowski, Stefan Wyrzykowski, Józef Diehl i in.) w znacznej mierze ukształtowały jego postawę społeczną i literacką. Tłem opowieści jest barwna historia Zakopanego na przełomie XIX i XX w., a także jego burzliwe dzieje w czasie i pod koniec I wojny światowej, w okresie, który zgodnie z mitologią zakopiańską nazywamy do dziś czasami „Rzeczpospolitej Zakopiańskiej”. Z publikacji dowiadujemy się też, jak wielki ? niekiedy dramatyczny - wpływ na życie osobiste Żeromskiego i jego dwóch rodzin odegrało Zakopane.Zakopiańską biografię Żeromskiego uzupełnia wybór fragmentów utworów literackich i publicystycznych Stefana Żeromskiego, wiążących się z Tatrami i Zakopanem."Żeromski przyjechał do Zakopanego w jednym ubraniu z wystrzępionymi nogawkami spodni, w płaszczu i dziurawych butach. Szewc, owszem, miał warsztat przy Krupówkach, ale za usługę trzeba zapłacić, a opłaty za mieszkanie i jedzenie pochłonęły cały niewielki kapitał, z jakim pisarz przyjechał pod Tatry. Więc znów prosi Oktawię o pożyczkę, którą obiecuje zwrócić z przyszłych honorariów literackich. Narzeczona pieniądze szybko przesyła ? ale w rublach, a w Zakopanem nie ma ich gdzie wymienić na austriacką walutę. Pożycza więc jednego guldena od Witkiewicza, wysyła ruble do Krakowa listem, a gdy wracają w postaci złotych reńskich ? inwestuje w szewca. Może więc podjąć dłuższe wyprawy, w wyższe partie gór, gdzie jeszcze leży śnieg. Przedtem Żeromski spacerował po okolicznych dolinkach, 30 kwi

Stefan Żeromski na Biografia24.pl. Pseudonimy: Maurycy Zych, Józef Katerla, Stefan Iksmoreż Data urodzenia: 14/10/1864 (piątek) Data śmierci: 20/11/1925 w wieku 61 lat Znak Zodiaku: ♎ Waga Miejsce urodzenia: Strawczyn, Polska Miejsce śmierci: Warszawa, Polska Obywatelstwo: Polska W roku 2021 przypada: 157.

Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej". Laudacja wygłoszona przez p. Od 31 października do 16 listopada 2018 r.

POWIĄZANE KSIĄŻKI