Lodorosty i bluszczary

Lodorosty i bluszczary - Jerzy Ficowski | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Jerzy Ficowski
WYMIAR
8,23 MB
NAZWA PLIKU
Lodorosty i bluszczary.pdf
ISBN
2841914566687

OPIS

Książka w dwóch wersjach okładkowych!Lodorosty i bluszczary to wybór wierszy dla dzieci znakomitego poety i prozaika Jerzego Ficowskiego. To pierwsza tak obszerna publikacja, która gromadzi w jednym miejscu teksty dla najmłodszych pisane przez Ficowskiego przez ponad trzy dekady od połowy lat 50. Znalazły się tu zarówno wiersze ze wszystkich dotychczasowych książek poetyckich dla dzieci, świetnie znane ze szkolnego kanonu, jak również pochodzące z rękopisów, odnalezione w archiwum autora. Tom podzielony został ? zgodnie z rytmem zmieniających się pór roku ? na cztery główne rozdziały, stając się czymś na wzór „wierszowanego kalendarza”. Wybór i opracowanie przygotował Jarosław Borowiec, a całość znakomicie zilustrowała Gosia Herba. Publikacja tej książki to bez wątpienia niecodzienne wydarzenie literackie. Jerzy Ficowski (1924 ? 2006) ? poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Autor tekstów piosenek, znawca folkloru romskiego i żydowskiego. Studiował filozofię i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował tomem poetyckim Ołowiani żołnierze (1948), po którym ukazały się, m.in.: Zwierzenia (1952), Ptak poza ptakiem (1968), Pantareja (2006). Opublikował także książki prozatorskie ? Wspominki starowarszawskie (1959) i Czekanie na sen psa (1970) ? oraz eseistyczne, poświęcone kulturze romskiej i żydowskiej, m.in.: Cyganie polscy (1953) i Okolice sklepów cynamonowych (1986). Przez wiele lat badał twórczość Brunona Schulza i Witolda Wojtkiewicza. Ważną część jego twórczości stanowiły utwory dla dzieci. Przez lata współpracował z pismami dziecięcymi ? „Płomyczkiem” i „Świerszczykiem”. Opublikował wiele książek skierowanych do najmłodszego odbiorcy. Drukiem ukazały się m.in.: Syrenka (1957), Kolorowy kalendarzyk (1964), Zielona majka (1968) czy Śnieżne rymy białej zimy (1969). Za swoją twórczość został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in.: nagrodą Pen Clubu (1977) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2004).Gosia Herba (1985) ? historyczka sztuk

The book has been published in two hardcover versions. The book has been published in two hardcover versions.

The book has been published in two hardcover versions. Poems are divided into 5 chapters - each containing pieces referring to a different season of the year: Winter, Spring, Summer, Autumn, and Winter again ... Książka w dwóch wersjach okładkowych!Lodorosty i bluszczary to wybór wierszy dla dzieci znakomitego poety i prozaika Jerzego Ficowskiego.

POWIĄZANE KSIĄŻKI