Tupanie. Ze sobą po drodze

Tupanie. Ze sobą po drodze - Łucja Dudzińska | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Łucja Dudzińska
WYMIAR
6,72 MB
NAZWA PLIKU
Tupanie. Ze sobą po drodze.pdf
ISBN
1841968740574

OPIS

Tom Tupanie. ze sobą po drodze Łucji Dudzińskiej jest właściwie podzielonym na części dygresyjnym poematem, napisanym poetycką prozą. To coraz bardziej ulubiona forma w polskiej poezji współczesnej. Główną bohaterką utworu jest Julia ? w zamyśle autorki wyrażająca doświadczenia wielu współczesnych kobiet. Poznajemy jej wspomnienia, doświadczenia, myśli, a przede wszystkim uczucia i obserwacje. Dzieciństwo, miłosne inicjacje, spełnienia i rozczarowania, macierzyństwo, przemijanie, śmierć bliskich, chwile szczęścia, nostalgia, smutek i ból ? są tematami uniwersalnymi, a przez to bliskimi wielu czytelnikom. W tle poematu toczy się druga, intensywna opowieść, która jest równie istotna, co doświadczenia jego bohaterów ? to nienazwana z imienia Polska ostatnich kilkudziesięciu lat, dom-świat autorki, podpatrzony i opisany z poetycką trafnością, czułym i wnikliwym okiem. Morze i góry, miasto i wieś, cywilizacja i natura, przedmioty codziennego użytku i historyczne zdarzenia, zwierzęta, rośliny i ludzie ? doczekały się pod piórem poznańskiej poetki wyjątkowo trafnych lirycznych konterfektów. Tupanie Łucji Dudzińskiej ? znak bezradnej, dziecięcej kontestacji, ale i dobitnie zaznaczany własny ślad ? to poetyckie cinéma vérité ? paradoksalna prawda fikcji, nieśpiesznie rozwijający się subiektywny dokument, relacja z czyjegoś niepowtarzalnego istnienia w czasie i przestrzeni.prof. Magdalena Rabizo-BirekW książce Łucji Dudzińskiej, historia wrażliwości jest historią dziewczyny, szukającej we własnym życiorysie tego, co bywa poezją. Nieokiełznane są jej dzieje, jak nieokiełznana bywa poezja. Poetka niczym korespondent liryczny wychwytuje sytuacje, które rysują kontury tej książki. Poezją bywa to, co niepoetyckie uwikłane w mniej lub bardziej zagadkowy los. Uwiedziona przez ten los nie pyta sytuacji lirycznej ? co dalej? Sytuacja sama następuje po sobie jak ciąg niezwykłych obrazów poetyckich. Te wiersze jakby mówią: Kto dostrzegł naszą samotność, jest jak wtajemniczony.Kt

Julia to symbol, jej historia to doświadczenia wielu z nas - dzielimy z bohaterką pragnienia, oddajemy się tym samym pokusom, boimy się tych samych rzeczy, cierpimy podobnie. Tupanie. Ze sobą po drodze - Tom Tupanie.

Julia to symbol, jej historia to doświadczenia wielu z nas - dzielimy z bohaterką pragnienia, oddajemy się tym samym pokusom, boimy się tych samych rzeczy, cierpimy podobnie. Tupanie. Ze sobą po drodze - Tom Tupanie.

POWIĄZANE KSIĄŻKI