Cuda na fasadach część 2 Detale szczecińskich budynków

Cuda na fasadach część 2 Detale szczecińskich budynków - Michał Rembas | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Michał Rembas
WYMIAR
3,15 MB
NAZWA PLIKU
Cuda na fasadach część 2 Detale szczecińskich budynków.pdf
ISBN
9378642987787

OPIS

O tym, że warto spojrzeć w górę, po raz kolejny przypomina mieszkańcom SzczecinaMichał Rembas ? dziennikarz, historyk, przewodnik.Druga książka o detalach zdobiących szczecińskie kamienice i domy ukazała się w grudniu 2016. Od poprzednie różni się nieco większym formatem, co zdecydowanie wyszło na korzyść zdjęciom. Autor zdecydował się również na dodanie całostronicowych mapek, na których zaznaczone są miejsca, gdzie znajdują się opisywane detale. W poprzedniej części „Cudów na fasadach”, zdjęcia podzielone zostały tematycznie /Bogowie, bestie i stwory, ludzie, rośliny, zwierzęta../ teraz wędrujemy z autorem przez dzielnice Szczecina. Trasę zwiedzania wyznaczają punkty na mapkach poszczególnych rejonów miasta. Dodatkową atrakcją są również zdjęcia /współczesne lub archiwalne/, które dopełniają opis konkretnego detalu. Dzięki nim możemy porównać i ocenić jak wiernie autor zdobienia oddał ówczesną rzeczywistość. Zdecydowana większość detali pochodzi z końca XIX wieku. Sztukaterie, kariatydy, hermy i rzeźby z tamtych lat, miały nie tylko zdobić. Bardzo często informowały o funkcji jaką pełnił dany budynek lub o zainteresowaniach właściciela kamienicy. Bogactwo i różnorodność elementów wciąż zachwyca i zdumiewa. Michał Rembas i tym razem stara się wyjaśnić ich znaczenie, często korzystając z wiedzy fachowców. Zdobienia wiele mówią o historii naszego miasta. Przetrwały trudne, wojenne lata.. Wiele z nich odnowiono, lecz wciąż są takie, których los wydaje się przesądzony.. Przetrwają być może tylko na kartach tej książki… W albumie czytelnik spotka m.in. wąsate stwory, płaskorzeźby uczniów zdobiące portal jednej ze szkół, znaki masońskie, tancerki, młode dziewczyny, robotników, bogów i boginie. Jedna z nich, Bogini Ceres trzyma w dłoniach lokomotywę! Takich ciekawostek w książce jest znacznie więcej. Na jednym z XIX ? wiecznych budynków przy Alei Niepodległości pręży dumnie kobiecy biust, gryf z monogramem!A bacznie przyglądając się fasadom budynków przy ul. Królowe

Detale szczecińskich budynków autora Michał Rembas wydana w roku 2015 przez Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji LIDER z kategorii Sztuka Architektura - oprawa miękka - ISBN: 978-83-9408-821-7 Detale szczecińskich budynków" otrzymał II nagrodę w kategorii Albumy krajoznawcze podczas XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Dwa lata później na półki księgarskie trafiła druga część książki "Cuda na fasadach część II - detale szczecińskich budynków". Michał Rembas - szczeciński dziennikarz, historyk i przewodnik.

https://www.arkady.info Cuda na fasadach część II. Detale szczecińskich budynków.

POWIĄZANE KSIĄŻKI