Studnia na kazimierskim rynku

Studnia na kazimierskim rynku - Bogdan Rokicki | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Bogdan Rokicki
WYMIAR
6,16 MB
NAZWA PLIKU
Studnia na kazimierskim rynku.pdf
ISBN
5661839157320

OPIS

Czterysłupy,kilkabelek,krytygontemczterospadowy daszek zakończonypazdurem,kamiennacembrowinaosłoniętastożkiemz klepek, chroniącym żeliwną pompę. Skromna budowla, a jakże znacząca. Studnia na środku kazimierskiego rynku, to jeden z symboli miasta. Może najważniejszy ? te inne rzadko pojawiają się w kadrze bez niej. Nie tak dawno obchodziła studnia podwójne urodziny, a obiedaty były okrągłe. Narodziła siędwieście lat temu - w drugim dziesięcioleciu dziewiętnastego wieku. Potem zmieniała swoją sylwetkę, a sto lat temu - około 1915 roku - przybrała ostatecznie postać, którą czaruje do dzisiaj. Zasługuje studnia na to, aby o niej przypomnieć - o jej dwustuletniej historii, o miejscu w kazimierskim krajobrazie, o znaczeniu w życiumiasteczka, o roli modelki, pozującej do tysięcy obrazów i fotografii, a także świadka rozgrywających się przy niej wydarzeń - tych codziennych i odświętnych , ważnych i błahych, radosnych i tragicznych. I o wieluinnychrolach,wktórychwystąpiłaprzezlataswegokrólowania na Rynku. Jeststudniatakżepretekstemdoprzywołaniaobrazów,które chciałoby się wciążoglądać i stale do nich wracać ? do spędzonychw miasteczku wakacji, młodzieńczych przyjaźni, studenckich przygód i dorosłych zauroczeń. Pretekstem do tego, aby znowu stanąćna Rynku - scenie, gdzie grane są najciekawsze spektakle w najlepszych dekoracjach stworzonychprzezsylwetkitrzykrzyskiejgóry,fary,renesansowych kamienic i „tej studni z daszkiem spiczastym”, jak pisała o niej Maria Kuncewiczowa. BogdanRokicki ? prawnik, autor książek i artykułów o tematyce prawniczej;absolwentpodyplomowychstudiówzzakresuhistorii sztuki i autor publikacji z tej dziedziny.

Może najważniejszy - te inne rzadko pojawiają się w kadrze bez niej. Nie tak dawno obchodziła studnia podwójne ... Studnia na kazimierskim rynku (Bogdan Rokicki).

Darmowy transport od 159 zł. Przekonaj się sam! Nazwa - Studnia na kazimierskim rynku Autor - Bogdan Rokicki Oprawa - Twarda Wydawca - Bogdan Rokicki Kod ISBN - 9788394108021 Kod EAN - 9788394108021 Rok wydania - 2017 Język - polski Format - 15.0x21.5cm Ilość stron - 106 Podatek VAT - 5% Premiera - 2017-04-11 Książka Studnia na kazimierskim rynku - Bogdan Rokicki Cztery słupy, kilka belek, kryty gontem czterospadowy daszek zakończony pazdurem, kamienna cembrowina osłonięta stożkiem z klepek, chroniącym żeliwną pompę.

POWIĄZANE KSIĄŻKI