Praktyka, utopia, metafora. Wynalazek w XIX wieku

Praktyka, utopia, metafora. Wynalazek w XIX wieku - praca zbiorowa | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
praca zbiorowa
WYMIAR
8,82 MB
NAZWA PLIKU
Praktyka, utopia, metafora. Wynalazek w XIX wieku.pdf
ISBN
5909706120236

OPIS

Wiek XIX posiada z pewnością kilka dominant - zjawisk, kategorii, figur wyobraźni, które określały mieszkańcom świata "pięknego stulecia" czas i przestrzeń, granice między indywidualnością, a uczestnictwem w życiu wspólnoty, kształtowały poczucie zakorzenienia w historii, relacje między tym, co obce, i tym, co swoje, i mnogość jeszcze innych kwestii. Wiele przemawia za tym, by za jedną z najważniejszych uznać wynalazek - i śledzić go jako fakt, wyobrażenie, metaforę, ucieleśnienie postępu; to obiecujący trop przy próbach określania tego, czym jest "dziewiętnastowieczność", rozumiana nie jako epoka zamknięta w pewnych chronologicznych ramach, ale jako wzór kultury.

23 maja Wykład inauguracyjny (s. 5) 10.00-10.30 dr Małgorzata Litwinowicz-Droździel (UW), Boska ... Monografia zbiorowa Praktyka, utopia, metafora.Wynalazek w XIX wieku nie odwołuje się do Latoura, ale z łatwością pozwala się odczytać w kontekście jego pracy.

Warszawa, 23—24 maja 2013 roku (program w wersji roboczej) 23 maja. Wykład inauguracyjny.

POWIĄZANE KSIĄŻKI