Bernard Szczęsny (1919-1993) Więzień Stutthofu, burmistrz Wejherowa, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pom

Bernard Szczęsny (1919-1993) Więzień Stutthofu, burmistrz Wejherowa, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pom - Krzysztof Sławski | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Krzysztof Sławski
WYMIAR
7,13 MB
NAZWA PLIKU
Bernard Szczęsny (1919-1993) Więzień Stutthofu, burmistrz Wejherowa, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pom.pdf
ISBN
9782440188393

OPIS

Książka Krzysztofa Sławskiego stanowi pionierskie opracowanie biografii oraz społecznej, politycznej i zawodowej aktywności Bernarda Szczęsnego. Autor wnikliwie opisuje życie bohatera swojej pracy: uczestnika kampanii wrześniowej, komendanta struktur ZWZ/AK w powiecie chojnickim i z powodu swojej konspiracyjnej działalności więźnia KL Stutthof, po wojnie burmistrza Wejherowa, przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wejherowie i wiceprzewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej RN w Gdańsku (czyli de facto starostę wejherowskiego i wicewojewodę gdańskiego), współorganizatora I Kongresu Kaszubskiego (1946), współinicjatora założenia Zrzeszenia Kaszubskiego (1956) i jego wieloletniego prezesa, przewodniczącego Klubu Byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego Stutthof, inicjatora powstania Muzeum Stutthof i pomnika Obrońców Westerplatte.

44 książki . To wydawnictwo nie ma jeszcze opisu.

Młodość i II wojna światowa. W dzieciństwie mieszkał z rodzicami w Chojnicach.Uczęszczał do szkół średnich w Chojnicach i Toruniu.W 1938 zdał maturę w toruńskim Liceum ... Książka Krzysztofa Sławskiego stanowi pionierskie opracowanie biografii oraz społecznej, politycznej i zawodowej aktywności Bernarda Szczęsnego.

POWIĄZANE KSIĄŻKI