Jaszczur

Jaszczur - Honore de Balzac | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Honore de Balzac
WYMIAR
6,49 MB
NAZWA PLIKU
Jaszczur.pdf
ISBN
3905016339863

OPIS

Rafael de Valentin postanawia popełnić samobójstwo. Jego życie zupełnie się nie układa - stracił rodzinę, nie udało mu się zrobić kariery dramaturga ani filozofa, przeżywa nieszczęśliwe miłości, a na dodatek traci ostatnie pieniądze w kasynie.Przypadek jednak sprawia, że Rafael trafia do sklepu z dziełami sztuki, a tam znajduje fragment jaszczuru (skóry przeznaczonej m.in. do wyrobu galanterii) z inskrypcją w sanskrycie. Zdaniem sklepikarza, kto posiada ten talizman, może spełniać swoje marzenia, za każdym razem jednak jaszczur będzie się kurczył, aż zniknie, a wtedy właściciel umrze. Po zakupie jaszczuru, Rafael spotyka przyjaciół i postanawia rozpocząć nowe życie.„Jaszczur jest poniekąd sam w sobie Komedią ludzką ujętą w skrócie. Problem życia i śmierci, jednostki i społeczeństwa, człowieka genialnego i mierności świata, problem myśli i użycia, nędzy i zbytku, poezji i prozy, wiedzy i tajemnicy, miłości i ambicji, materii i woli — wszystkie te wielkie zagadnienia, które później wypełniają dzieło Balzaca, są już i tutaj; kipią nadmiarem myśli, tłoczą się gorączkowo na kartach tego tomu”.Tadeusz Boy-Żeleński

Do tej pory, jeśli chodzi o Balzaca, znałam tylko Ojca Goriot i Córkę Ewy. Teraz dostrzegłam kolejne oblicze tego autora, który w moich oczach jawi się w tej chwili jako twórca nieoczywisty.

1 Gothic 2 Gothic II i Gothic II: Noc Kruka 3 Gothic 3 4 ArcaniA 5 Ciekawostki Z pozoru powolne zwierzę, ale podczas walki porusza się znacznie szybciej od człowieka i jest w stanie unikać ciosów poprzez nagłe odskoki w tył. Jaszczury są padlinożercami, ale od czasu do czasu potrafią ... Jaszczur na Allegro.pl - Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje.

POWIĄZANE KSIĄŻKI