Narodziny tragedii albo hellenizm i pesymizm

Narodziny tragedii albo hellenizm i pesymizm Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
WYMIAR
3,56 MB
NAZWA PLIKU
Narodziny tragedii albo hellenizm i pesymizm.pdf
ISBN
5470804800865

OPIS

Fryderyk Nietzsche (1844-1900) – jeden z najważniejszych filozofów niemieckich, także filolog, poeta. Człowiek, którego poglądy znacząco wpłynęły na całą późniejszą filozofię, myślenie o człowieku, kulturze, religii. Głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na myśli greckiej, sokratejskiej i etyce chrześcijańskiej. Tej apollińskiej postawie przeciwstawiał dionizyjską, witalną (połączoną z ideą woli mocy i pojęciem nadczłowieka). Krytykował chrześcijaństwo, ale jednocześnie podziwiał Chrystusa. Jego myśl doczekała się setek interpretacji i omówień. Nie sposób sobie wyobrazić współczesnej filozofii bez przemyślenia jego wpływu, wpływu intelektualnego jego idei."Narodziny tragedii" to pierwsza książka napisana przez Nietzschego, ale już w niej przedstawia zasadnicze elementy swojego myślenia. Skupia się tu na dwóch pojęciach: postawie dionizyjskiej i przeciwstawnej jej postawie apollińskiej. Apollińskość to umiar, rozsądek, oświecenie i oswajanie i porządkowanie świata, a zatem w pewnym sensie stwarzanie pozorów poznania. Przeciwstawieniem apollińskości jest dionizyjskość, żywioł będący istotą życia, dziką nieokreślonością, chaotycznością i nieokiełznaniem. Jako stan upojenia i ekstazy, umożliwia ona doświadczenie rzeczywistości, a nie pozorów. Nietzsche w sposób dość jednoznaczny zdaje się być zwolennikiem tej właśnie, dionizyjskiej postawy wobec świata.

Stan ogólny: bardzo dobry. Narodziny tragedii czyli hellenizm i pesymizm | Nietzsche Friedrich | ZIELONA SOWA. Książki i inne produkty w niskich cenach w księgarni internetowej czytam.pl. Narodziny tragedii czyli hellenizm i pesymizm Fryderyk Nietzsche (1844-1900) - jeden z najważniejszych filozofów niemieckich, także filolog, poeta.

Ten traktat zamknął młodemu profesorowi filologii klasycznej drogę do akademickiej kariery 📚 Poznaj "Narodziny tragedii czyli Hellenizm i pesymizm" autorstwa Friedrich Nietzsche. Przeczytaj opis książki "Narodziny tragedii czyli Hellenizm i pesymizm" a także poznaj jej ocenę.

POWIĄZANE KSIĄŻKI