Czarnobyl. Spowiedź reportera

Czarnobyl. Spowiedź reportera - Igor Kostin | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Igor Kostin
WYMIAR
12,33 MB
NAZWA PLIKU
Czarnobyl. Spowiedź reportera.pdf
ISBN
3217785878688

OPIS

UNIKALNY DOKUMENT ŚWIADKA I UCZESTNIKA PIEKŁA, KTÓRE ROZPĘTAŁO SIĘ PO WYBUCHU REAKTORA ELEKTROWNI JĄDROWEJ W CZARNOBYLUIgor Kostin, przez „Washington Post” nazwany „człowiekiem legendą”, 26 kwietnia 1986 roku, zaledwie kilka godzin po wybuchu reaktora, przeleciał helikopterem nad płonącym czwartym blokiem elektrowni atomowej w Czarnobylu. W trakcie lotu wykonał kilkanaście zdjęć, ale promieniowanie zniszczyło film. Jedyna ocalała fotografia z kliszy obiegła cały świat.Wstrząśnięty rozmiarami katastrofy i milczeniem władz, pozostał na miejscu, by udokumentować ewakuację ludności, ich rozpacz i cierpienia, skrajne lekceważenie bezpieczeństwa, ludzką lekkomyślność, ale też nieprawdopodobne poświęcenie likwidatorów i innych osób biorących udział w akcji ratunkowej.Dwadzieścia lat po tych zdarzeniach, zmagając się z chorobą popromienną, wydał niezwykłą książkę, w której opisał udokumentowane zdjęciami dni tuż po wybuchu oraz tragiczne, rozciągające się na lata skutki katastrofy.Obraz apokalipsy odmalowany przez reportera na zaledwie 1–2 stronach tekstu przypadających na jeden rozdział oraz umieszczanych pod każdym zdjęciem komentarzy robi ogromne wrażenie. Owa lapidarność opisów podkreśla istotę Czarnobyla i tym mocniej oddziałuje na wyobraźnię.... Jest najlepszym komentarzem do pracy reporterskiej kogoś, kto… dostarczał pełnych obrazów dla precyzyjnych zrzutów substancji utrudniających rozprzestrzenianie się radioaktywnych substancji.Lubimyczytać.plWidziałem ludzi, którzy gołymi rękami przenosili bryły radioaktywnego grafitu. Coś takiego wydarzyło się pierwszy raz w historii. Sądzę, że było to możliwe tylko w tym kraju. W kraju, gdzie życie jednego człowieka nie ma żadnej wartości.fragment książkiIGOR KOSTINZdobywca 5 nagród World Press Photo, przez lata współpracował m.in. z „Time”, „Newsweekiem”, „Paris-Match”, „Libération” i „Sternem”. Był fotoreporterem podczas wojen w Wietnamie i Afganistanie. Sławę przyniosło mu zdjęcie wykonane w Czarnobylu, krótko po wybuchu reaktora – jedyne z dwudziestu, które zachowało się na napromieniowanej kliszy.CYTATY Z KSIĄŻKINasze elektrownie atomowe nie stanowią żadnego zagrożenia. Można by je zbudować nawet na Placu Czerwonym. Są bezpieczniejsze niż samowary.Anatolij Aleksandrow, akademikPolitruk naszej jednostki organizował zebrania i mówił nam, że musimy zwyciężyć. Ale zwyciężyć kogo? Atom? Przyrodę? Wszechświat?Arkadij Filin, likwidator

Milicjanci zaproponowali mi nocleg w opuszczonym przedszkolu. Książka "Czarnobyl. Spowiedź reportera" ukazuje tę wielką tragedię na wielu fotografiach.

Czterdzieści sekund, żeby przeżyć" Latem postanowiłem znaleźć sobie lokum bliżej elektrowni, by nie pokonywać codziennie rano sześćdziesięciu kilometrów. Milicjanci zaproponowali mi nocleg w opuszczonym przedszkolu. Książka "Czarnobyl.

POWIĄZANE KSIĄŻKI