Morze Aralskie

Morze Aralskie - Jose Carlos Fernandes | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Jose Carlos Fernandes
WYMIAR
7,43 MB
NAZWA PLIKU
Morze Aralskie.pdf
ISBN
4698107323023

OPIS

Odczyt z czarnej skrzynki: Lot 713 do Belize nigdy nie dotarł do miejsca przeznaczenia. Samolot znaleziono po dwóch dniach, lekko tylko uszkodzony, w gęstwinie lasu równikowego na Jukatanie, w pobliżu Uxmal. Po załodze i pasażerach nie było ani śladu. Zawartość czarnych skrzynek wprawiła specjalistów od aeronautyki w osłupienie: zamiast zapisu rozmów załogi z kontrolą lotu na taśmach znajdowały się niezwykłe historie, pozornie ze sobą niepowiązane, opowiadane monotonnym i zmęczonym głos, który z całą pewnością nie należał do żadnego z członków załogi…

W wyniku ekstensywnej uprawy bawełny Morze Aralskie zaczęło wysychać i niemal całkiem zniknęło, fot. Bartek Sabela Ślad po Jeziorze Aralskim Głównie zaś dna wysychającego Jeziora Aralskiego, które jeszcze w czasach sowieckich nazywane było potocznie Morzem Aralskim.

Ponieważ zasilane jest rzekami, poziom wody podnosił się i opadał znacząco wiele razy, a w suchych okresach wysychało odkładając na dnie pokłady soli, pokryte później osadami naniesionymi przez wiatr. Francuska stacja publiczna wyemitowała dokument o Jeziorze Aralskim. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby w pewnym momencie na ekranie nie pojawił się napis... Morze Aralskie nie umarło, ono zostało zamordowane Nazhbagin Musabaev, gubernator regionu Aralska W internecie bez trudu znajdziecie wiele wartościowych tekstów na temat katastrofy ekologicznej Morza Aralskiego. Morze Kaspijskie i Jez.Aralskie stanowią sprzężony układ geohydrologiczny o dużej dynamice zmian.

POWIĄZANE KSIĄŻKI