Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem

Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem - Katarzyna Bik | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Katarzyna Bik
WYMIAR
11,64 MB
NAZWA PLIKU
Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem.pdf
ISBN
9410125794277

OPIS

Miłość, intryga, pożądanie - zamknięte w obrazie mistrzaJest rok 1490. W zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może z kimś się żegna?Była kochanką Ludovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch i uznaną poetką.Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie.Katarzyna Bik - historyczka sztuki, w latach 1990-2008 dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Obecnie pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Podwójne życie Damy z gronostajem". Wydarzenie będzie miało miejsce 27 września o godz.

Podwójne życie Damy z gronostajem już od 29,92 zł - od 29,92 zł, porównanie cen w 34 sklepach. Zobacz inne Biografie i dzienniki, najtańsze i najlepsze oferty, opinie.. Podwójne życie Damy z gronostajem Katarzyna Bik.

POWIĄZANE KSIĄŻKI