Wesele (lektura z opracowaniem)

Wesele (lektura z opracowaniem) - Stanisław Wyspiański | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Stanisław Wyspiański
WYMIAR
6,79 MB
NAZWA PLIKU
Wesele (lektura z opracowaniem).pdf
ISBN
3125999579291

OPIS

Wesele to jeden z najbardziej znanych dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Na scenie po raz pierwszy został wystawiony 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Warszawie. Inspiracją dla Wyspiańskiego były autentyczne wydarzenia, w których miał przyjemność uczestniczyć. 20 listopada 1900 roku odbył się ślub i wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Dramat podzielony został na trzy części, pierwszą z nich stanowi świat realistyczny, druga to płaszczyzna symboliczno-wizyjna, natomiast ostatnia, trzecia część, to przeplatanie się świata realistycznego z symbolicznym. Także postaci występujące w dramacie są przedstawicielami dwóch światów: autentycznego i symbolicznego. Wesele obfituje również w wiele wymownych scen, które swą symboliką nawiązują do wydarzeń historycznych. Jest uznawane za najbardziej reprezentatywny utwór w dorobku autora, a także za jedno z najważniejszych polskich dzieł narodowych.

[przypis redakcy ny] ¹⁷obraz Matki Boskiej Częstochowskiej — kopia obrazu z Jasne Góry w Częstochowie. Wyspiański sam namalował sobie szkic tego obrazu dla potrzeb scenografii Wesela (lecz na scenie zawieszono ego spec alnie przygotowaną kopię). Wystawiony po raz pierwszy na krakowskiej scenie w 1901 r.

Zobacz inne Literatura dla dzieci i młodzieży, najtańsze i najlepsze oferty. Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury f Wesele lektura z opracowaniem.

POWIĄZANE KSIĄŻKI