Klasyka mistrzów. Bolesław Leśmian - Wybór poezji (z opracowaniem)

Klasyka mistrzów. Bolesław Leśmian - Wybór poezji (z opracowaniem) - Bolesław Leśmian | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Bolesław Leśmian
WYMIAR
8,24 MB
NAZWA PLIKU
Klasyka mistrzów. Bolesław Leśmian - Wybór poezji (z opracowaniem).pdf
ISBN
5399118779072

OPIS

Bolesław Leśmian (właśc. Lesman) (1877-1937) – poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki. Urodził się w inteligenckiej, zasymilowanej rodzinie żydowskiej, ojciec wywodził się z rodziny księgarskiej, a matka prawniczej. Przyszły poeta młodosść spędził na Ukrainie, w Kijowie, tam ukończył gimnazjum klasyczne, a następnie prawo na Uniwersytecie św. Włodzimierza. Leśmian jest uważany za największego nowatora polskiej poezji XX wieku. Był również współzałożycielem i reżyserem Teatru Artystycznego w Warszawie, a w latach 1918-1934 pracował jako rejent w Hrubieszowie i Zamościu. Poeta zmarł 5 listopada 1937 r., przyczyną śmierci był zawał serca, pochowano go na warszawskich Powązkach.Twórczość Leśmiana jest niezwykle nowatorska jak na ówczesne czasy, jej charakterystycznymi cechami są wrażeniowość i intuicyjność. Poezja jest dla Leśmiana mową pierwotną, ponieważ cechy twórcy poezji utożsamia on z cechami charakterystycznymi dla człowieka pierwotnego. Szczególną uwagę należy zwrócić również na język prezentowanych utworów, gdyż poeta nierzadko tworzył swój własny, prywatny język, obfitujący w neologizmy i kreacje językowe. W niniejszym zbiorze znajdują się utwory pochodzące z tomów: Sad rozstajny, Łąka, Napój cienisty, Dziejba leśna.

Włodzimierza. Leśmian ... Opis: Klasyka mistrzów Bolesław Leśmian Wybór poezji - Leśmian Bolesław "Bolesław Leśmian (właśc.

Przekonaj się sam! "Bolesław Leśmian (właśc. Lesman) (1877-1937) - poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki.

POWIĄZANE KSIĄŻKI