Nieposłuszeństwo

Nieposłuszeństwo - Naomi Alderman | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Naomi Alderman
WYMIAR
7,45 MB
NAZWA PLIKU
Nieposłuszeństwo.pdf
ISBN
7443544036553

OPIS

Ronit jest doradczynią finansową, mieszka w Nowym Jorku. Kiedy umiera jej ojciec, szanowany rabin, nie może dłużej uciekać od przeszłości i wraca do ortodoksyjnej dzielnicy żydowskiej w Londynie, gdzie dorastała.W rodzinnych stronach czuje się wyobcowana. Jej ojciec na swego następcę wybrał Dovida. A Dovid ożenił się z Esti, która kilkanaście lat wcześniej towarzyszyła Ronit w poszukiwaniu tożsamości seksualnej. Teraz jednak dzieli je przepaść.W powieści przeplatają się dwa głosy. Jeden z nich to narracja Ronit, bezpośredniej i zadziornej czarnej owcy, która wyrwała się z konserwatywnej rodziny. Drugi mógłby należeć do Esti – pokornej, pogodzonej ze swoim losem, starającej się sprostać oczekiwaniom i w tradycji odnaleźć spełnienie. Opowieść o żydowskich zwyczajach staje się pretekstem do rozważań o sprawach uniwersalnych: słowie i milczeniu, wolności i obowiązku, buncie i pokorze, szczęściu i miłości, wreszcie – o religijności. Alderman unika społecznych i psychologicznych uproszczeń, opisuje tradycje ortodoksyjnych żydów z czułością i szacunkiem dla punktów widzenia obu bohaterek. Obraz tej społeczności nie jest tu ani arkadią, ani ciemnogrodem tłamszącym wolność jednostki. Nieposłuszeństwo to głos sprzeciwu wobec każdej ortodoksji, ale obrona świadomości religijnej.Zabawna, czuła i wnikliwa.„Guardian”Wspaniała powieść… bogata, odkrywcza i fascynująca.„Sunday Times”Naomi Alderman wychowała się w Hendon, ortodoksyjnej dzielnicy żydowskiej w Londynie. Nieposłuszeństwo to jej debiutancka powieść, nagrodzona prestiżową Orange Award for New Writers. Zekranizował ją Sebastian Lelio, a w rolach głównych wystąpiły Rachel Weisz i Rachel McAdams. Najnowsza powieść Alderman, Siła (Marginesy 2018), zdobyła Bailey’s Women Prize for Fiction i tytuł najważniejszej książki roku m.in. „ New York Timesa”, „Los Angeles Timesa”, „Washington Post”, „Entertainment Weekly”. Trwają prace nad przeniesieniem jej na ekrany telewizyjne.

Nie jest to żadne "nieposłuszeństwo obywatelskie", nawet jeśli się okaże, że musimy jej bronić na ulicach. Obywatelskie nieposłuszeństwo. Wszystkie chwyty dozwolone? Jaskółki obywatelskiego nieposłuszeństwa, które tu i ówdzie zaczynają się pojawiać, są głośne i nośne medialnie, ale dziś jeszcze trudno przewidzieć, czy zjawisko ostentacyjnego łamania obostrzeń przez zdesperowanych przedsiębiorców będzie się nasilać. Nieposłuszeństwo to głos sprzeciwu wobec każdej ortodoksji, ale obrona świadomości religijnej.

more_vert. open_in_new Link do źródła. To nie jest "nieposłuszeństwo obywatelskie".

POWIĄZANE KSIĄŻKI