Klan Matejków

Klan Matejków - Marek Sołtysik | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Marek Sołtysik
WYMIAR
3,75 MB
NAZWA PLIKU
Klan Matejków.pdf
ISBN
1451085041618

OPIS

Historia Matejki i jego rodziny – matki wychowującej dzieci „do sztuki”, braci, z których Janek wcale nie czuł się najzdolniejszy, córki Beaty, wyjątkowo utalentowanego zięcia Józefa Unierzyskiego, znakomitego witrażysty Stefana Witolda Matejki (bratanka Mistrza) – to temat na wielką filmową sagę, równie fascynującą jak ta książka. Matejko był artystą i historiozofem, badaczem przyczyn upadku Polski. Zaskakiwał kolorystyką obrazów, oburzał wprowadzaniem na płótna postaci niewymienianych wcześniej przez kroniki.Marek Sołtysik, autor wielu historycznych gawęd, m.in. Klanu Kossaków, w Klanie Matejków przywołał słowa wielkiego malarza Jerzego Nowosielskiego: „Pamiętajmy, że Hołd pruski i Bitwa pod Grunwaldem to są ewenementy w europejskim malarstwie historycznym – to najlepsze dzieła, jakie w tym gatunku powstały. A czy na co dzień myślimy o Matejkowskiej polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie? On [...] dał genialną koncepcję polichromii kościoła gotyckiego. Jeśli chodzi o sposób zdobienia kościoła w Europie XIX wieku, to Matejko stworzył największe dzieło”.W serii ukazał się Klan Kossaków, w przygotowaniu Klan Wyspiańskich.

„Klanu Kossaków", w „Klanie Matejków" przywołał słowa wielkiego malarza Jerzego Nowosielskiego: „Pamiętajmy, że „Hołd pruski" i „ Bitwa pod Grunwaldem" to są ewenementy w europejskim malarstwie historycznym - to najlepsze dzieła, jakie w tym gatunku powstały. Opis: Klan Matejków - Sołtysik Marek. Historia Matejki i jego rodziny ? matki wychowującej dzieci ?do sztuki?, braci, z których Janek wcale nie czuł się najzdolniejszy, córki Beaty, wyjątkowo utalentowanego zięcia Józefa Unierzyskiego, znakomitego witrażysty Stefana Witolda Matejki (bratanka Mistrza) ? to temat na wielką filmową sagę, równie fascynującą jak ta książka. Marek Sołtysik, autor wielu historycznych gawęd, m.in.

Kup na eduarena.pl i zyskaj 15% rabatu, 30 dni na zwrot lub darmową wysyłkę w 24h. W serii ukazał się: Klan Matejków, Klan Kossaków, Klan Wyspiańskich. The Matejkow clan - the story of the greatest Polish historical painter and his family - is a topic for a great film saga.

POWIĄZANE KSIĄŻKI