Miasteczko G... i okolice...

Miasteczko G... i okolice... Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
WYMIAR
11,11 MB
NAZWA PLIKU
Miasteczko G... i okolice....pdf
ISBN
6258168396694

OPIS

Tam w kościele modli się po polsku, a w domu rozmawia „po prostemu.”Gdzie jest to magiczne „Tam?”Gdy ruszasz w wędrówkę po Grodnie z Wiktorem Szałkiewiczem, wszystko może się zdarzyć. W piątkowe popołudnie rabin obwieszcza nadejście szabatu. Ściskasz dłoń króla Stefana Batorego, a chwilę potem ubogi Żyd częstuje cię śledziem wprost z beczki. Na Wysokim Rynku grają „Czerwone Gitary” – tak głośno, że gipsowemu Leninowi odpada wskazujący palec. Patrzysz, jak Niemnem suną do Prus Wschodnich ciężkie wiciny, idziesz dalej.Przed dworcem kolejowym widzisz tyle taksówek, że zaczynasz się zastanawiać, czy – aby nie skisnąć z nudy – jedni taksówkarze nie wożą przypadkiem innych taksówkarzy? Na peronie, łowiąc nozdrzami wiatr dolatujący „z Polszczy”, kłębi się tłum przemytników. W jednej walizce trzydzieści par banalnych kalesonów, w innej odświętne spodnie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w kolejnej papierosy, mydło włoskie i maść na korzonki …Grodna i okolicznych miasteczek, opiewanych przez Orzeszkową i Czeczota, Mickiewicza i Kondratowicza daremnie szukać na mapie. Chyba, że mówimy o mapie pamięci Wiktora Szałkiewicza. Wtedy - owszem, wtedy – tak.Michał Androsiuk

/ 3: Kategoria : Dzieje Śląska pod rządem Habsburgów Data utworzenia artykułu : 2020-11-28 16:18:01: Ustrój Prawny Górnictwa w XV i XVI wieku. 1.

/ 3: Kategoria : Dzieje Śląska pod rządem Habsburgów Data utworzenia artykułu : 2020-11-28 16:18:01: Ustrój Prawny Górnictwa w XV i XVI wieku. 1.

POWIĄZANE KSIĄŻKI