Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy

Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy - Magda Łucyan | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Magda Łucyan
WYMIAR
10,49 MB
NAZWA PLIKU
Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy.pdf
ISBN
1610095656601

OPIS

Poszli walczyć uzbrojeni w biało-czerwone opaski„Nie wyskoczyłbyś po ten karabin? Przydałby się nam!” - usłyszał „Julek” od swojego dowódcy. Pod niemieckim ostrzałem zdobył upragnioną broń.„Dziewczyn do tego nie biorą” - dowiedziała się „Pączek”, gdy oświadczyła, że chce walczyć z bronią w ręku. By móc strzelać, udawała mężczyznę.„Gdybyś po niego nie przyszedł, toby żył” - oświadczyła „Jurowi” matka kolegi poległego w powstaniu.Powstanie miało trwać maksymalnie trzy doby. Na tyle mieli być przygotowani. Walczyli 63 dni. Codziennie musieli żegnać przyjaciół, z którymi ramię w ramię brali udział w nierównym boju z Niemcami.Magda Łucyan, reporterka TVN, przeprowadziła rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń. Zapytała ich o wspomnienia z tamtego okresu. Dlaczego poszli walczyć? Jak wyglądało ich pożegnanie z rodzicami? Nie bała się pytać ani o tragedie, ani o dobre chwile-o dzień, który określają jako „najpiękniejszy w ich życiu”.Powstańców jest coraz mniej. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma szansę posłuchać ich opowieści. Dowiedzieć się, jak zapamiętali chwile w powstańczej Warszawie. Usłyszeć, jak oceniają podjęte wówczas decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom.„Wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o tym pamiętać”.

Jak sama zaznacza we wstępie, „punktem wyjścia do powstania tej książki był cykl rozmów Powstańcy". Już na początku napiszę, że jest to fenomenalna książka. "Powstańcy.

Poszli walczyć uzbroj... 245 1 0 %a Powstańcy : %b ostatni świadkowie walczącej Warszawy / %c Magda Łucyan. 260 # %a Kraków : %b Znak Horyzont - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, %c 2019.

POWIĄZANE KSIĄŻKI