Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej

Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej - praca zbiorowa | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
praca zbiorowa
WYMIAR
6,98 MB
NAZWA PLIKU
Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej.pdf
ISBN
9857142754135

OPIS

Botaniczne pasje Elizy Orzeszkowej są silnie obecne w jej twórczości literackiej. Ze spojrzeń w przestworza i z pilnego przypatrywania się ziemi, z rozglądania się pośród krzewin i drzew, zbóż, traw i kwiatów (...) wyłania się pochwała krainy przyjaznej wszelkiemu życiu i życia pełnej – pisał o Nad Niemnem Józef Bachórz.Pisarka studiowała botanikę ludową nie tylko na potrzeby Nad Niemnem (1887), ale też Tytana, fauna i nimfy, Wśród kwiatów (1895), Wesela Wiesiołka (1900) czy Niepoprawnego (1900). Spędzała długie godziny na zbieraniu roślin, starannym ich suszeniu, a następnie układaniu w zielniki lub kompozycje kwiatowe.Album florystyczny, którego karty prezentujemy, jest jednym z wielu opracowanych przez pisarkę. Powstał w 1890 roku jako charytatywny dar na rzecz głodujących mieszkańców Galicji. W roku 1894 został uhonorowany złotym medalem na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie. Obecnie albumem opiekuje się ossoliński Dział Rękopisów.

Eliza Orzeszkowa. Botaniczne pasje Elizy Orzeszkowej są silnie obecne w jej twórczości literackiej.

Ze spojrzeń w przestworza i z pilnego przypatrywania się ziemi, z rozglądania się pośród krzewin i drzew, zbóż, traw i ... „Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej"ze wstępem Magdaleny Joncyi komentarzem Zbigniewa Mirka Botaniczne pasje Elizy Orzeszkowej są silnie obecne w jej twórczości literackiej. „Ze spojrzeń w przestworza i z pilnego przypatrywania się ziemi, z rozglądania się pośród krzewin i drzew, zbóż, traw i kwiatów (…) wyłania się ... Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej Eliza Orzeszkowa studiowa a or nadnieme skich k i ogrodów na potrzeby swoich utworów literackich.

POWIĄZANE KSIĄŻKI