Pola i inne rzeczy teatralne

Pola i inne rzeczy teatralne - Hanna Krall | Wmfra.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Hanna Krall
WYMIAR
5,76 MB
NAZWA PLIKU
Pola i inne rzeczy teatralne.pdf
ISBN
3555616255148

OPIS

Poruszające opowieści Hanny Krall przeniesione na scenęHanna Krall to nie tylko wzór dla pokolenia młodych reporterów, ale również pisarka inspirująca uznanych filmowców i wybitnych ludzi teatru. Motywy stale powracające w jej twórczości, dzięki swojej wyrazistości i ascetyczności stylistycznej, okazują się doskonałym materiałem do przeniesienia na scenę czy na plan filmowy.Pola i inne rzeczy teatralneto kilka różnych historii: o szalonych dzielnych kobietach i zamachach – na rosyjskiego cara i na Lenina, o dwóch Markach Edelmanach, o złych postaciach, które uciekają z bajek, o Apolonii Machczyńskiej, która zginęła razem z ukrywanymi Żydami, o przyjacielu Kafki, który w kawiarni spotyka bohatera Kafkowskiego Zamku…Czerpali z nich Krzysztof Warlikowski, Kazimierz Dejmek czy Krzysztof Kieślowski. Bohaterowie tych opowieści wciąż żyją, mówią własnymi głosami i zadają bolesne pytania. Nadal istnieją w teraźniejszości i nie dają o sobie zapomnieć.„W końcu kwietnia 2006 Andrzej Wajda powiedział, że dobrze byłoby porozmawiać. O Katyniu, o filmie o Katyniu i w ogóle porozmawiać.Ale ja nigdy o Katyniu nie pisałam, niewiele czytałam...Nie szkodzi, powiedział Wajda, porozmawiajmy.Ale ja nawet o pana ojcu nie wiedziałam.Nikt nie wiedział. Jedna dziewczyna z naszego roku mówiła o ojcu w Katyniu i na drugi dzień nie było jej w szkole filmowej.Nie, nie siedziała długo, Wanda Jakubowska wyciągnęła ją z więzienia.Nie, nie wróciła do szkoły.Nie, nie robiła filmów...To może tak mógłby się zacząć film?”Pola i inne rzeczy teatralne to lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników reportaży Autorki, ale każdego, kto chce zobaczyć, w jaki sposób proza zyskuje drugie życie w teatrze i filmie.Hanna Krall – jedna z najważniejszych światowych reporterek. Jej książki, w tym blisko dziewięćdziesiąt przekładów, na stałe weszły do kanonu reportażu.

Scenariusze kończą się krótkim objaśnieniem „Tak było", co ułatwia życie tym, którzy nie uważali na lekcjach historii. „Pola i inne rzeczy teatralne" to już koleje moje spotkanie z twórczością Hanny Krall. I jest to kolejne spotkanie tak samo udane, jak każde poprzednie.

Jej książki, w tym blisko dziewięćdziesiąt przekładów, na stałe weszły do ... "Pola i inne rzeczy teatralne" to lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników reportaży Autorki, ale każdego, kto chce zobaczyć, w jaki sposób proza zyskuje drugie życie w teatrze i filmie. Hanna Krall - jedna z najważniejszych światowych reporterek.

POWIĄZANE KSIĄŻKI