Kartezjusz Dioptryka

Kartezjusz Dioptryka - Piotr Błaszczyk | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Piotr Błaszczyk
WYMIAR
12,30 MB
NAZWA PLIKU
Kartezjusz Dioptryka.pdf
ISBN
2295401027887

OPIS

Całe nasze kierowanie życiem zależy od zmysłów, spośród których ten wzroku jest najbardziej uniwersalny i najwznioślejszy.Światło nie jest niczym innym w ciałach zwanych świetlistymi, jak tylko pewnym bardzo szybkim i bardzo żwawym ruchem lub działaniem, które zmierza do naszych oczu za pośrednictwem powietrza oraz innych ciał przeźroczystych.Kartezjusz, Dioptryka, Rozprawa PierwszaPojęcie dioptryki wprowadził do słownika nauki Johannes Kepler rozprawą Dioptryka, czyli dowód na to, jak obraz staje się widoczny dzięki nowo wynalezionemu teleskopowi (1611). Greckie słowo optikos określa to, co dotyczy widzenia, wzroku,ta optika jest nauką o optyce, zaś katoptikos to lustro. Kepler, chcąc uchwycić motyw przechodzenia, zmienił w katoptikos przedrostek na dia i w ten sposób powstała „dioptryka”, dział optyki badający zjawisko załamania światła.Kartezjusz mierzy refrakcję sinusami kątów padania i załamania i wykazuje, że przy ustalonych ośrodkach stosunek ten jest stały. Przy okazji formułuje prawo załamania w wersji niemal takiej, jaką obecnie podają podręczniki fizyki (przy czym współcześnie jest ono nazywane prawem Snella). Tak jak w Geometrii rozwiązał Kartezjusz problem znany od czasów matematyki greckiej, czyli zagadnienie Pappusa, tak w Dioptryce, wyprowadzając prawo załamania światła, rozwiązał problem, z którym mierzył się najwybitniejszy astronom jego czasów.Piotr Błaszczyk, Kazimierz Mrówka

Greckie słowo ὀπτικός określa to, co dotyczy widzenia, wzroku, τὰὀπτικά jest nauką o optyce, zaś ... Kup teraz na Allegro.pl za 23,93 zł - Dioptryka Kartezjusz z miasta Kraków. Stan: nowy.

Allegro.pl - Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących! Kartezjusz, Dioptryka, Rozprawa Pierwsza Kartezjusz mierzy refrakcję sinusami kątów padania i załamania i wykazuje, że przy ustalonych ośrodkach stosunek ten jest stały. Przy okazji formułuje prawo załamania w wersji niemal takiej, jaką obecnie podają podręczniki fizyki (przy czym współcześnie jest ono nazywane prawem Snella). Kartezjusz, Dioptryka, Rozprawa Pierwsza Pojęcie dioptryki wprowadził do słownika nauki Johannes Kepler rozprawą Dioptryka, czyli dowód na to, jak obraz staje się widoczny dzięki nowo wynalezionemu teleskopowi (1611).

POWIĄZANE KSIĄŻKI