Stara baśń

Stara baśń - Józef Ignacy Kraszewski | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Józef Ignacy Kraszewski
WYMIAR
10,95 MB
NAZWA PLIKU
Stara baśń.pdf
ISBN
1010409560160

OPIS

Cudowna, wręcz magiczna powieść Kraszewskiego, która przenosi nas w czasy dawnej Słowiańszczyzny. Nawiązuje do staropolskich podań i legend, a jej akcja rozgrywa się przed powstaniem państwa polskiego na ziemiach plemienia Polan.Władzę sprawuje okrutny kneź, Chwostek, oraz jego żona – Niemka Brunhilda. Oboje marzą o wprowadzeniu władzy absolutnej, podobnej do tej, jaką mają władcy w Niemczech. Nie odpowiada to miejscowym kmieciom nawykłym do poszanowania swobód przez rządzących. Kneź pewny swojej siły działa coraz bezwzględniej. Kiedy wybucha bunt, wzywa na pomoc niemieckich popleczników…Obok politycznego drugim wątkiem powieści jest miłosny: Doman, młody kmieć i wojownik, zakochuje się w pięknej Dziwie – córce szanowanego kmiecia Wisza. Ta jednak przeznaczona została do służby bogom, więc odmawia Domanowi, który mimo to postanawia uczynić wszystko, by ją zdobyć.

Jak na baśń przystało dobro zwycięża tutaj nad złem, świat realny współistnieje z duchowym, a nadprzyrodzone moce wywierają wpływ na ludzkie losy. Stara baśń została oparta na legendach związanych z powstawaniem państwa polskiego: legendzie o Piaście i podaniu o Popielu. Akcja powieści rozpoczyna się wiosną: „Poranek wiosenny świtał nad czarną lasów ławą otaczającą widnokrąg dokoła." , a kończy się jesienią tego samego (nie ważne którego) roku: „Ranek był ... "Stara Baśń" autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, Józefa Ignacego Kraszewskiego, to pierwsza część z cyklu powieściowego zatytułowanego "Dzieje Polski".

Kup książkę ... Stara baśń na Allegro.pl - Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje. Wejdź i znajdź to, czego szukasz! Nasz zajazd-kemping Stara Baśń znajduje się na półwyspie jeziora Probarskiego (o powierzchni ok.250 ha znajdującego się w strefie ciszy, I klasa czystości) w miejscowości Kosewo ok.10 km od Mrągowa.

POWIĄZANE KSIĄŻKI