Kotka Brygidy

Kotka Brygidy - Joanna Rudniańska | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Joanna Rudniańska
WYMIAR
7,58 MB
NAZWA PLIKU
Kotka Brygidy.pdf
ISBN
4746681802491

OPIS

„Akacja, okupacja, kolacja, kapitulacja…” — powtarza w kółko mała Helena, skacząc przez skakankę, dumna z nowo zapamiętanych słów. A potem zakłada opaskę z niebieską gwiazdą, która „pasuje jej do płaszczyka” (prezent od chłopca z sąsiedztwa). To czarodziejska opaska. Tomek mówi, że „kto ją nosi, widzi to, czego inni nie widzą”. Sąsiedzi znikają, przenoszą się do getta. Siostra pana Kamila zastawia Helenie na przechowanie swoją kotkę-bez-imienia. Kotka na zawsze pozostanie „Kotką Brygidy”. Ten żywy depozyt w istocie jest metaforą — pamięcią? winą? świadkiem? (…) Autorka wyróżniona za mistrzowski opis okupacji z perspektywy dziecka — opowiedzianej szeregiem żywych obrazów — smakami, zapachami, strachem… Zapis przeczuć i domysłów — dziecięca chaotyczna układanka, sumująca się w panoptikum wojenne.Fragment uzasadnienia Jury literackiego nagrody „Książka Roku Ibby”

"Kotka Brygidy" to trzecia książka Joanny Rudniańskiej, laureatki wielu nagród literackich, między innymi Międzynarodowej ... Kotka na zawsze pozostanie„Kotką Brygidy". Ten żywy depozyt w istocie jest metaforą — pamięcią? winą? świadkiem? (…) Autorka wyróżniona za mistrzowski opis okupacji z perspektywy dziecka — opowiedzianej szeregiem żywych obrazów — smakami, zapachami,strachem… Zapis przeczuć i domysłów — dziecięca chaotyczna ... Brygida, to mała Żydówka, siostra Pana Kamila, która musi iść od getta i nie może zabrać ze sobą kotki.

Ten żywy depozyt w istocie jest metaforą — pamięcią? winą? świadkiem? (…) Autorka wyróżniona za mistrzowski opis okupacji z perspektywy dziecka — opowiedzianej szeregiem żywych obrazów — smakami, zapachami, strachem… Zapis przeczuć i domysłów — dziecięca chaotyczna ... Główna bohaterka "Kotki Brygidy", w czasie wojny kilkuletnia dziewczynka, stawia pytania, jakie może zadać tylko dziecko - bo dla dorosłych odpowiedzi są tak oczywiste, że nawet się nad nimi nie zastanawiają. "Kotka Brygidy" to trzecia książka Joanny Rudniańskiej, laureatki wielu nagród literackich, między innymi Międzynarodowej ... Kotka na zawsze pozostanie„Kotką Brygidy".

POWIĄZANE KSIĄŻKI