Wrocław. Literacka geografia miasta

Wrocław. Literacka geografia miasta - Kamila Augustyn | Wmfra.org Z przyjemnością przedstawiamy książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia, autorstwa Mauro Bonazziego. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 lub jakimkolwiek innym możliwym formacie wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Kamila Augustyn
WYMIAR
9,59 MB
NAZWA PLIKU
Wrocław. Literacka geografia miasta.pdf
ISBN
2760077109841

OPIS

Podejmowana w pracy tematyka wpisuje się w studia nad kategorią miejsca (place stu¬dies) i miasta w literaturze (urban studies). Perspektywa literaturoznawcza przenika się tu z języko¬znawczą, a celem jest wyzyskanie z tekstów i utworów prozatorskich obrazu Wrocławia, oddanie jego struktury w sensie kartograficznym (odwzorowywanie i wizualizowanie miasta), gatunko¬wym i narracyjnym (wpisywanie go w pewien schemat fabularny) oraz językowym (mówienie o mieście), a także określenie jego funkcji, opisanie zmieniającego się w czasie wyglądu (nie tylko budowli jako „miejsc – depozytariuszy – pamięci”, ale też przyrody), cha¬rakteru i atmosfery, jak również postaw narratorów i postaci współkształtujących tak nasemantyzowany jego obraz. Autorka stawia wiele pytań. Przy użyciu jakich środków językowo-stylistycznych jest budowany obraz miasta? Jak prezentuje się mapa odwiedzanych przez bohaterów miejsc? Jakie typy obiek¬tów pojawiają się na niej najczęściej i czy pełnią jakieś funkcje kulturowe? Czy Wrocław jest tylko tłem wydarzeń, czy także miejscem tworzenia znaczeń kulturowych? Czy wizerunek miasta nie został przez autora zideologizowany i podporządkowany celom własnym lub propagandowym?

ISBN/ISSN: 978-83-7977-315-2. Miejsce wydania: Wrocław ... Opis: Wrocław Literacka geografia miasta - Augustyn Kamila.

Literacka geografia miasta" (Oficyna wydawnicza ATUT), o której opowiedziała jej autorka dr Kamilę Augustyn z Uniwersytetu Wrocławskiego. Na koniec wybraliśmy się w podróż w światy Cervantesa, Don Kichota i literackiego arcydzieła wszech czasów.

POWIĄZANE KSIĄŻKI