Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939

Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939 - Aneta Górnicka-Boratyńska | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Aneta Górnicka-Boratyńska
WYMIAR
5,98 MB
NAZWA PLIKU
Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939.pdf
ISBN
5141501415346

OPIS

Wspólnym doświadczeniem większości cytowanych w niniejszej antologii autorek jest zapomnienie. O wielu z nich niemalże nikt nie słyszał. W przypadku innych, bardziej znanych pisarek - jak Nałkowska czy Orzeszkowa - przywołuję z kolei ich mało znane teksty. Moim zadaniem jest zatem przekonanie czytelników, że warto wydobyć te dzieła i ich autorki z niepamięci.Temat, który łączy drukowane tu teksty to emancypacja. Pojęcie emancypacji rozumiem szeroko - jako synonim różnych strategii działania, których celem było prawne, ekonomiczne, zawodowe, edukacyjne i obyczajowe równouprawnienie kobiety. Antologia ta (pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku wydawniczym), z założenia miała być wyborem tekstów reprezentatywnych dla kształtowania się idei emancypacji kobiet w kulturze polskiej. Stanowi próbę zrekonstruowania tej tradycji myśli o kobiecie i jej miejscu w świecie, która w kulturze polskiej istniała wyraziście i ciekawie, ale uległa swoistemu wyparciu z powszechnej świadomości.

... czy podręczników szkolnych - to wszystko odnajdziesz w księgarni niePrzeczytane.pl w okazyjnych cenach i z szybką dostawą tam, gdzie chcesz. Chcemy całego życia.

Książka Chcemy całego życia liczy 320 stron. Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939 Czarna Owca Chcemy całego życia Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939.

POWIĄZANE KSIĄŻKI