Patroni łódzkich ulic

Patroni łódzkich ulic - Jarosław Kita | Wmfra.org Przeczytaj książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w Twojej przeglądarce. Pobierz książkę One Day Creatures. Grecy i tajemnica istnienia w formacie PDF, TXT, FB2 na Twoim smartfonie. I wiele więcej wmfra.org.

INFORMACJA

AUTOR
Jarosław Kita
WYMIAR
6,23 MB
NAZWA PLIKU
Patroni łódzkich ulic.pdf
ISBN
2873003005715

OPIS

Z około 2300 łódzkich ulic nazwy pamiątkowe związane z osobami posiada nieco ponad 700 ulic, placów, alei i skwerów. Ich patronami zostawali bojownicy o niepodległość Polski z różnych okresów historycznych, powstańcy, bohaterowie czasów I i II wojny światowej, a po 1989 roku "żołnierze wyklęci", ludzie kultury i nauki, działacze społeczni i polityczni, święci i duchowni. Wśród nich pojawiają się również postaci literackie, biblijne oraz legendarne.Łódź - miasto pełne niespodzianek - i w tej dziedzinie zaskakuje. W mieście są np. dwie ulice tego samego króla Bolesława - Śmiałego i Szczodrego; Michała Wołodyjowskiego i Małego Rycerza, Piasta i Piasta Kołodzieja.Książka Patroni łódzkich ulic składa się z dwóch części: pierwsza ukazuje proces kształtowania się nazewnictwa łódzkich ulic i polityki historycznej prowadzonej przez władze Łodzi i centralne od XIX wieku po czasy współczesne; drugą tworzą biogramy patronów w większości uzupełnione unikatowymi fotografiami.Publikację uzupełniają wykazy ulic, placów i parków, których nazwy zostały zmienione w okresie transformacji po 1989 roku, oraz indeks osobowy.

Należy do gatunków: historia. Książka Patroni łódzkich ulic liczy 404 stron.

Na sesji 28 grudnia radni zdecydują, kto zostanie patronem pierwszych ulic i placów w NCŁ. Niedawno w Łodzi pojawiła się inicjatywa zmiany nazwy alei i szkoły w Łodzi, której patronem jest obecnie Jan Paweł II. Tymczasem UMŁ podał, jakich patronów nowych ulic wskazali łodzianie w głosowaniu za pośrednictwem Vox Populi. LODZ PATRONI ULIC.

POWIĄZANE KSIĄŻKI